[Уже через 7 дней!] Итоговая онлайн-конференция «Образовательные методики и технологии 2020/21» Подтвердить участие→
Конкурс разработок «Пять с плюсом» декабрь 2020
Добавляйте свои материалы в библиотеку и получайте ценные подарки
Конкурс проводится с 1 декабря по 31 декабря

"Желі топологиясы" сабақ жоспары

урок на тему "Желі топологиясы" на казахском языке, предназначен для студентов, урок на тему "Желі топологиясы" на казахском языке, предназначен для студентов, урок на тему "Желі топологиясы" на казахском языке, предназначен для студентов
Просмотр
содержимого документа

 

Сабақ жоспары

 

Тобы:

Ет-15-01с

Тақырыбы:

Желі топологиясы

Мақсат, міндеттері:

А) ақпараттық:

топология ұғымын қалыптастыру, ұйымдастырылуы туралы әңгімелеу, желі топологиясын көрсетіп, жұмыс принципімен таныстыру, машықтандыру

Ә) коммуникативтік

жергілікті желі ұйымдастыру процесінде кездесетін мәселелерді шешу үшін біліктілігін жаңарту, жоспарлауды ұйымдастыру және өз әрекетіне талдау жасау.

Б) проблеманы шешу:

желі топологиясының  турлерін анықтап,  білімдерін дамыту, белгілі бір мақсатқа жету үшін өзара қарым-қатынасты ұйымдастыру, дамыту, қалыптастыру,

Түрі:

практикалық (дәстүрден тыс интерактивті on-line)

Технологиялары:

АКТ,

Әдіс-тәсілдері:

Түсіндіру,әңгімелеу, ойын,машықтық жұмыс

Пәнаралық байланыс:

Кәсіптік шет тілі, ДЭЕМ, жаңа педагогикалық технологиялар

Оқыту құралдары:

техникалық

компьютер, интерактивті тақта, белсенді қалам, тестілеуші құралдар, проектор, акустикалық құрылғылар

бағдарламалық

Есептеу жүйелері,желілері мен коммуникациялар

дидактикалық

Электрондық оқулықтар, презентациялық материалдар, сабақ жоспарлары

 

Сабақ барысы:

Оқытушының қызметі

Оқушының қызметі

Күтілетін нәтиже

І.Ұйымдастыр бөлімі 2 минут

 

 

 

 

1. Амандасу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа оқушылардың, оқу құралдарының даярлығын қамтамасыз ету, топ студенттерінің сабаққа қатысын белгілеу.

Салематсыздар ма! Бүгінгі информатиканы оқыту әдістемесі бойынша интерактивті on-line сабағымыз адамзаттың қоғамдық өмірі мен кәсіби қызметінде кеңінен пайдаланылатын нысандар – презентациялар, слайдтарды безендіруді оқыту әдістемесіне арналады.

 

 

Оқытушымен амандасады.Сабаққа құралдарының, жұмыс орнының дайындығын қамтамасыз етеді. Кабинеттегі қауіпсіздік техникасы ережелерін қатаң сақтайды. Оқытушының кіріспе нұсқауына назар аударып, сабақтың материалын қабылдауға дайындалады.

Оқушы мен оқытушының автоматтандырылған жұмыс орындарының сабаққа дайындығы, желі туралы мәліметті толық меңгеруі, сабақ мақсаттарына сай оқу құралдарының даяр болуы.

ІІ. Өткен материалды қайталау 5 минут

 

 

 

 

Көңілді лото ойынына дайын екендерін көрсетіп,сабаққа толық белсенді қатысады.

 

 

Өткен материалдарды қайталау арқылы өткен тақырып бойынша негізгі ұғымдардың анықтамасын  толық меңгереді

 

Көңілді лото

ойыны сұрақ-жауап

 

1 Компьютерлік желілер

 

 

 

 

 

-Computer NetWork, net - желі,  work - жұмыс)  берілген ереже-лерге сәйкес компьютерлер арасында мәлімет алмасу жүйесі     

 

 

 Компьютерлік желі анықтамасын біледі.

 

 2 Компьютерлерді желіге біріктірудің негізгі мақсаты:

 

-Әрбір тұтынушыға желідегі барлық компьютерлердің меншікті құрылғыларын пайдалануға потенциалдық мүмкіндік беру.

 

Компьютерлерді желіге біріктірудің  негізгі мақсатын біледі.

 

3 Желіге қойылатын талаптар

 

  • -Жұмыс өнімділігінің жоғары болуы;
  • Қауіпсіз және сенімді жұмыс атқаруы;
  • Кеңейтілетін мүмкіндігі болуы;
  • Жеңіл, әрі көрнекі түрде басқарылуы;
  • Құрылғылар мен сигналдардың өзара сәйкестігі болуы тиіс.

 

 

Желіге қойылатын талаптарды толық біледі.

 

4 Желілер мынадай қасиеттеріне қарай жіктеледі:

 

  • географиялық қамтылу аймағына қарай;
  • өндірістік бөлімдер көлеміне (масштабына) байланысты;
  • топологиясына – бір-бірімен байланысу схемасына немесе құрылымына қарай;

басқарылуына байланысты

Желілерді қасиеттеріне қарай жіктейді.

 

 5 - бір мекеменің ғимараты көлеміндегі немесе жақын тұр-ған ғимараттарда орналасқан компьютерлер жабық желісі. Мұндай желіге 10-20 шамасында компьютер-лер біріктіріледі (ара қашықтықтары 10 км-ға дейін).

 

    Жергілікті желі

 

Бір мекеменің ғимараты көлеміндегі немесе жақын тұрған ғимараттарда орналасқан компьютерлер жабық желісі екенін біледі.

 

6 - (глобальные-Wide Area Network, WAN) – бірнеше мемлекетті, континенттерді немесе бүкіл әлемді қамтитын ашық желі түрі

 

Ауқымды, ғаламдық желі

 

(глобальные –Wide Area Network WAN)-бірнеше мемлекетті,континеттерді немесе бүкіл әлемдегі қамтитын ашық желі түрі –ауқымдық,ғаламдық желі екенін біледі.

 

 7 - (региональный -Metropolitan Area Network MAN) – бір қала, аудан, мемлекет ішіндегі біртектес мекемелер компьютерлерін біріктіреді. Бұлар бір компанияға, фирмаға не министрлікке кіретін жабық желілер, мысалы, қорғаныс министрлігінің, мұнай компанияларының ішкі желісі.

 

Аймақтық, интранет желі

 

(региональный –Metropolitan WAN)-бір компанияға,фирмаға не министрлікке кіретін жабық желілер-аймақтық,интранет желі екенін біледі.

 

8. Өндірістік бөлімдер көлеміне (масштабына) байланысты желілер

  • бөлімдер желісі;
  •  кампустар желісі;
  •  корпоративтік желілер     тәрізді топтарға бөлінеді

 

 

Өндірістік бөлімдер көлеміне(масштабына)байланысты желілер түрін ажыратады.

 

9. LAN

 

Local Area Network

 

 

Қысқартылып берілген ұғымды толық анықтамасын біледі..

 

10. 10 WAN

 

Wide Area Network,

 

Қысқартылып берілген ұғымды толық анықтамасын біледі..

 

ІІІ. Жаңа түсініктер мен іс-әрекет тәсілдерін қалыптастыру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа сабақ тақырыбымен танысады.Топология туралы,компьютерлік желі,оның түрлерімен танысады.мәліметтермен танысады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Мәліметті қабылдайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

колледжінің сызбасын салады.

 

 

Компьютерлік желі оның түрлері туралы біледі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мәліметті қабылдауға студенттің психологиялық тұрғыдан дайындығы артады.

 

 

 

 

 

 

Мәліметті қабылдау,сызбаны дұрыс қабылдау,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

Зертханалық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Студенттер топқа бөлінеді.

Берілген тапсырманы орындауға дайындалады.

 

 

 

 

 

 

Электрондық оқулықпен жұмыс атқарады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Берілген практикалық жұмысты аяқтап,нәтижесин талқылайды.

 

 

 

 

 

 

Сабаққа деген қызығушылығы артады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Электрондық оқулықпен жұмыс атқара білу дағдысы қалыптасады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Техниканың түрлерімен жұмыс жасау жағдысы жетіледі.

 

V. Практикалық жұмыс

 

       

 

 

 

 

 

 

 

Студенттер практикалық жұмыспен танысады. Практикалық жұмыс  атқаруға дайындалады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Көрсетілген жұмыс арқылы құрал-жабдықтарды пайдалана отырып, практикалық жұмыс атқарады.

Берілген құрал-жабдықтарды пайдалана білу дағдылары қалыптасады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Практикалық жұмысты орындап нәтижені көруге деген қызығушылықтары артады

Үй тапсырмасы

 

 Үй тапсырмасын жазып алады.

Ұсынылған ақпараттан тапсырманы орындауға малімет алады.

 

 

 

 

 

 

Қорытынды

 

 

Әр студенттің  сабаққа, шығармашылық жұмысқа қатысын бағалау, журналға түсіру. Студенттердің сабаққа қатысуын бағалау.

Жаңа материалды игеруін тексеру.

-Сонымен топология дегеніміз не?

- Өндірістік бөлімдер көлеміне (масштабына) байланысты желілер 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Топология дегеніміз-(ағылшынша network topology)-есептеу жөніндегі машиналарының физикалық конфигурациясы.

-• бөлімдер желісі;

  кампустар желісі;

  корпоративтік желілер     тәрізді топтарға бөлінеді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұраққа жауап беру арқылы  жаңа материалды қабылдау,есте сақтау қасиеті дамиды.


 

 

 

 

 

 



Сабаққа қатысушының пікірі

 

Сабаққа қатысушының пікірі

 

Күні, уақыты: __________________________________________

Күні, уақыты: __________________________________________

Пәні: __________________________________________________

Пәні: __________________________________________________

Сабақ өткізетін оқытушы: ________________________________

Сабақ өткізетін оқытушы: ________________________________

Топ: __________________________________________________

Топ: __________________________________________________

Қатысуышының аты-жөні: _______________________________

Қатысуышының аты-жөні: _______________________________

Санаты, дәрежесі, өтілі: _________________________________

Санаты, дәрежесі, өтілі: _________________________________

 

 

Пікірі: ________________________________________________

Пікірі: ________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұсыныстары: __________________________________________

Ұсыныстары: __________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолы: _____________

Қолы: _____________

 

 П МПТК 703-15-14

 

Информация о публикации
Загружено: 21 января
Просмотров: 1881
Скачиваний: 3
Артыкбаева Маржан Ыкыласовна
Информатика, Прочее, Уроки
Скачать материал