Зат есім 3 сынып

Тыңдаған мәтін бойынша тірек сөздерді белгілей біледі, мәтін мазмұны бойынша жабық сұрақтарға жауап береді. Сөз таптарының сұрақтарын қолдана отырып, сөйлемнен сөз таптарын таба алады
Скачать материал
Просмотр
содержимого документа

Пән: Қазақ тілі

Бөлімі: Өнер

Сабақ тақырыбы: Зат есім

Мектеп: 34

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:  Аштаева Н.А.

Сынып: 3

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру;

3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу.

3.3.6.1кең жолды дәптерде бас әріппен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету;

Сабақтың   мақсаты:

Барлық оқушылар:

 

 - тыңдаған  мәтін  бойынша тірек сөздерді белгілей  біледі, мәтін мазмұны бойынша жабық сұрақтарға жауап береді;

-сөз таптарының сұрақтарын қолдана отырып, сөйлемнен сөз таптарын таба алады

- кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі үлгі негізінде жазады;

Оқушылардың көбі:

 - тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілейді,  мәтін мазмұны бойынша ашық және жабық сұрақтар құрай алады;

-сөз таптарының сұрақтарын қолдана отырып, сөйлемнен сөз таптарын таба алады

-кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі орта темппен жазады;

Оқушылардың кейбірі:

- тыңдаған материалынан  тірек сөздерді өз бетінше табады,  мәтін  мазмұны  бойынша ашық және жабық сұрақтар құрастырады және  нақты тұжырыммен жауап береді;

-сөйлем құрамындағы сөздерді сөз таптарына ажыратып, олардың орнын тәртібін  біледі

-кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі шапшаң жазады

Бағалау критерийлері

  • мәтін бойынша тірек сөздерді белгілей алады;
  • ашық және жабық сұрақтарға жауап береді;
  • сөйлемдерден зат есімдерді таба алады;
  •     шапшаң, қатесіз, көркем жаза алады;

 

 

Тірек сөздер

Пәндік терминология мен тірек сөздер

 Сөз таптары, зат есім, сын есім, етістік, сан есім

Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл:

Талқылау үшін сұрақтар:

-Әбілхан неліктен мектепке кеш келді деп ойлайсың?

- Әбілханның әлемге танымал суретші болуының сыры неде?

Құндылықтар

 Өнер адамдарын құрметтеу, сыйлау

Алдыңғы меңгерілген білім

   Зат есім

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

 

Сабақтың басы

1-5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І. Ұйымдастыру кезеңі.

 «Сәлемдесу» ойыны. Бір- біріне жақсы тілектер тілеп, ынтымақтастық атмосферасын құру. «Бастаймыз» деген белгі берген кезде , бір- бірімен тез- тез көзбен, қолмен, иықпен амандасу керек.

«Қағаздағы сұрақтар» әдісі арқылы өтілген материалды еске түсіру.

Оқушылардың әрқайсысы сұрақтар жазып, қалташаға салады. Араластырылған сұрақтар еркін түрде оқушыларға таратылып беріледі. Әркім өзіне түскен сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтар төмендегідей болуы мүмкін.

  • Жалпы есімге мысал келтір.
  • Жалқы есім дегеніміз не?
  • Зат есімнің жекеше және көпше түріне мысал ойла. т.б.

 ІІ. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттары таныстырылады. Оқушыларға бағалау критерийі айтылады.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттары таныстырылады. Оқушыларға бағалау критерийі айтылады.  

 

 

 

 

 

 

 

 

слайд-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

5-35 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Негізгі бөлім

3.1.1.1   3.4.2.3  (Ұ, Т, Ж ) Оқулықпен жұмыс.

 12-жаттығу.

«Ересек оқушы» мәтінін тыңдау. Тыңдаған мәтіннен тірек сөздерді белгілеу.

Оқушылардың мәтінді тыңдау барысында тірек сөздерді белгілеп отыруы  қадағаланады.

Топтық жұмыста белгіленген тірек сөздердің дұрыс/бұрыс-

тығын талқылау жүзеге асырылады. Тірек сөздер қатары анықталған соң, бірнеше ашық  сұрақтар қойылады:

1.Мәтін кім туралы?

2.Ол неше жасында мектеп табалдырығын аттады?

3. Әбілхан кімнен сабақ алды?

4. Ол қандай студияда оқыды?

Мәтін мазмұны бойынша жабық сұрақтар топқа беріледі.

І топ  Әбілхан неліктен мектепке кеш келді деп ойлайсың?

ІІ топ Әбілханның әлемге танымал суретші болуының сыры неде?

ІІІ топ Мәтін неліктен «Ересек оқушы» деп аталған?

Топта «Көршіңмен бөліс» әдісі арқылы топ жұмыстарын тексереді, сараптайды, талқылайды.

(МК; Ұ) Орфографиялық сөздіктен сұрақ бойынша ақпарат табу, талдау жасау білігін бағалау.

Орфографиялық, түсіндірме сөздікпен жұмыс ұйымдастырылады. Талдау жасалады.

Акварель – суға тез езілетін өсімдік желімі қосылып жасалған бояу.

Жер жаннаты Жетісу – Жетісу – жайлы қоныс, жұмақ жер.

Қылқалам – кенепке, қағазға бояу жағу үшін қолданатын құрал.

(Ө; Ж; Қ) Мәтіндегі жалқы есімдерді теріп жазу.

3.3.6.1 (МК, Ө) Көркем жазу.

1.Кең жолды дәптерге жазу үлгісін көрсету.

Ққ Ққ  Талант – халық қазынасы.

Мәтіндегі жалқы есімдерді теріп жазады. Жұптық жұмыс ұйымдастырылады. Бір- бірінің жұмысын өзара тексеріп, қатені табу және түзету жұмыстарын жүргізеді.

 Бағалау дескрипторы:

  • тірек сөздерді таба алады;
  • ашық және жабық сұрақтарға жауап береді;
  • жалқы есімдерді ажырата алады;
  • шапшаң, қатесіз, көркем жаза алады;

Сергіту сәті

 Бейнежазбадағы әуен ырғағымен билеу.

3.4.2.3 (МК; Ө; Т; Қ) Көптік жалғауының тиістісін қойып, жазу білігін бағалау.

13-жаттығу Көптік жалғауларының тиістісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады. Көпше түрдегі зат есімдердің астын сызады. Өзін- өзі бағалау

Бағалау дескрипторы:

  • көптік жалғаудың тиістісін қоя алады;
  • шапшаң, қатесіз, көркем жаза алады;

 

Шығармашылық үзіліс

3.1.1.1 (МК; Ө; Қ) Өлеңді түсініп оқу. Өлең мазмұнына сай сурет салу

14-жаттығу. «Суретші боламын» өлеңін түсініп оқып, мазмұнына талдау жасайды.

Оқушыларға ақ парақтар таратылып беріледі. Өлең мазмұнына сай сурет салады.

«Сурет сал» әдісі арқылы рефлексия жасау.Оқушылар салған суреттерін тақтаға іледі. Бір- бірінің жұмыстарын стикерлер жапсыру арқылы бағалайды.

3.4.2.3  (Ұ ) «Карточкадағы терминдер» әдісі

Топ оқушыларына карточкалар таратылып беріледі. Әр қағаз қиындысында «Зат есімге» байланысты терминдер жазылған.

Тапсырма: Сыныпты аралап жүріп, осы терминді басқа топтардағы 5 оқушыға түсіндіреді.

 

 

«Қазақ тілі» оқулығы 3-сынып.   «Атамұра баспасы» 2018 ж.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://balapan.kaztrk.kz

 

 

 

 

Слайд-2

 

 

 

 

оқулық

 

 

 

Қосымша №1

 

 

 

 

Слайд -3

 

 

Қорытынды бөлім

35-40 минут

 

 

 

 Рефлексия  

Оқушыларға сұрақтар қойылады:

- Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?

- Сабақтан не үйрендіңдер?

- Саған не ерекше қызықты болды?

(Ө; Қ) Өзін-өзі бағалау кестесін толтыру.

 

Бағалау критерийлері

Қолым

нан келеді

Көмек

қажет етемін

мәтін бойынша тірек сөздерді белгілей аламын;

 

 

 

 

ашық және жабық сұрақтарға жауап береді;

 

 

 

сөйлемдерден зат есімдерді таба алады;

 

 

 

шапшаң, қатесіз, көркем жаза алады;

 

 

 

   Үй тапсырмасы:

  Жалқы есім мен жалпы есімдер жазу.

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша №3

 

Қосымша ақпарат

Саралау

 

Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
денсаулық пен қауіпсіздік

Топтық тапсырмаларды саралау бойынша беру.

Қабілеті жоғары оқушыларға одан әрі дамуы үшін көмек қажет ететін оқушыларға қайта түсіндіру арқылы қолдау көрсетіледі. 

Қалыптастырушы бағалаулар дескрипторлар негізінде өзін-өзі бағалау, жұпта бағалау және мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге асырылады. 

Топта бірі-бірі тыңдау. Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Рефлексия

Сабақ мақсатына жеттім бе?

Оқушылар не үйренді?

Ынтымақтастық атмосферасы орнады ма?

Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма?

Жоспарланған уақытты ұстандым ба?

Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?

 

Қорытынды бағалау

Сабақтың ең ұтымды кезеңдері.

1:

2:

Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі әдіс.

1:

2:

Келесі сабақты жоспарлауға септігін тигізетіндей осы сабақтан сыныптағы және жеке оқушылар жайлы не білдім?

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Информация о публикации
Загружено: 30 мая
Просмотров: 1399
Скачиваний: 1
Аштаева Нурсулу Аскарбековна
Начальные классы, 3 класс, Уроки