Қысқа мерзімді жоспар "Рационал сандарды бөлу"

Сабақ барысында "Лездеме" , "Сұхбат" т.б. сияқты жаңа әдіс-тәсілдер қолдану арқылы оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру көзделді.
Скачать материал
Просмотр
содержимого документа

6  СЫНЫП                                                                                                                                                                                                                                          МАТЕМАТИКА ПӘНІ БОЙЫНША  ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ  САБАҚ  ЖОСПАРЫ

Тақырып: Рационал сандарды бөлу

Мектеп:

Күні:

Қатысушының саны-

Қатыспағаны -

Пән: Математика

Мұғалімнің аты-жөні:

 

Сынып:  6

Оқыту

мақсаты:

Рационал сандарды бөлуде оқушылардың таңбалар ережесін  дұрыс қолдана алу дағдысын қалыптастыру.

Оқыту   мақсаты/ Күтілетін нәтижелер:

 

Барлығы: таңбалары әр түрлі сандарды бөлу ережесін біледі;

Көпшілігі:  таңбалары бірдей сандарды бөлу ережесін біледі;

Кейбіреулері: белгісіз көбейткіші, бөлгіші немесе бөлінгіші бар теңдеулерді шешуді біледі.

Тілдік мақсат:

- рационал сандарды бөлуде таңбалар ережесін қолдана алады;

- тақырып бойынша сұрақтарға жауап беріп, талдау жасайды;

- рационал сандарға амалдар қолданып, өз ойын ортаға салады

Алдынғы (бұрынғы) оқыту/предшествующееобучение:

 Рационал сандарды қосу, азайту, көбейту жайлы алған білімдерін бүгінгі сабақтарда қолданып, пысықтайды. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ж о с п а р

Жоспарлау уақыты (минутпен)

Жоспарланған іс-әрекеттер

Бағалау

 

Ресурстар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеттері

Кіріспе

(1 мин)

Ұйымдастыру кезеңі

Сыныпты «Қосу», «Азайту», «Көбейту», «Бөлу» амалдары арқылы топқа бөледі.

Басшылық жасап, оқушылардың топтарға бөлініп орналасуын қадағалайды.

 «Ойнайық та ойлайық»

*Екі дәптер мен қалам 17 теңге тұрады. Қалам дәптерден 2 теңгеге қымбат. Қалам мен дәптердің бағаларын табыңыздар.

*Купелі вагонның бір купесінде 4 орын бар. Дарханның билетінде 25-орын белгіленген. Дарханның орны нешінші купеде?

*Ең кіші бес таңбалы және ең үлкен төрт таңбалы сандардың айырмасы нешеге тең?

*1-ден 99-ға дейінгі барлық сандар қатарынан жазылған. 5 цифры қанша рет кездеседі?

Оқушылар таңдап алған амал таңбалары арқылы топтарға бөлінеді.

 

 

 

 

*қалам-7тг, дәптер-5тг.

 

 

*7 купе

 

 

*1

 

 

*19 рет 5 цифры кездеседі.

Жарайсыңдар!

     Маркер, оқулық,

 

Тұсаукесер

 (3 мин)

Топ ұстанымын еске түсіреді.

«Сұхбат» әдісі

Мақсаты: сұрақ-жауаптар арқылы сыни тұрғыда ойлау қабілетін анықтау.

Өтілген тақырыпқа байланысты  түрткі және сынақтан өткізу сұрақтарын қояды.

  1. Рационал сан дегеніміз не?
  2. Бөлшектің түрлерін атаңдар?
  3. Кері сандар деген не?
  4. Таңбалар ережесін айтып беріңдер?

«Лездеме» әдісі

Оқушыларға интербелсенді тақтада тапсырма көрсетіледі. Оқушылар шапшаң жауап беру керек

 1,5+ (-5)=-3,5 Рационал

(-3)* 1,4=-4,2 сандарды

(-4,5)-(-6)=1,5 бөлу

Барлығы бірге топ ұстанымын айтады.

Оқушылар еске түсіреді,сол туралы білгенін айтып, жауап береді.

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

Оқушылар шапшаң жауап береді.

 

 

Формативті бағалау

Жарайсыңдар!

 

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRCUVsrh-DyyxbYMaqY5iobWOh8cXgNji8El88XdrFdd19jfBn1dLrM2J0

 

 

 

 

    Смайликтер

 

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTBoobnavyP6KLNRclusglPsz875MuNRh_HPErAgwr_zozYKtGWQ4X-ht4

 

 

Слайдтар, А4 қағазы

       

 

 

Негізгі бөлім

(30 мин)

Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге құру

Таңбалар ережесін еске түсіру(көбейту)

«Кім жылдам»

Тақтада тест тапсырмасы көрсетіледі. Оқушылар жасыл, сары, қызыл түс арқылы дұрыс жауапты көрсетулері керек.

Топтық жұмыс. «Жұмыла көтерген жүк жеңіл»

Мақсаты: тақырыпқа байланысты есептерді жұппен, топпен шешу.

Оқулықтағы есептерді шешу: А.№609(1-4), №611(1-4), №612(1-4), №614(1-4)

 В деңгей.№ 619(1-6) ауызша

Оқушылардың оқулықпен жұмыс жасауын қадағалайды.

Оқушылардың бағалауын тыңдап, ой пікірлерімен бөлісуге бағыттайды.

«Ортадағы қаламсап»

Мақсаты: жаңа тақырып меңгерудеңгейін анықтау

 

*Таңбалары әртүрлі сандарды бөлу ережесін айтып бер?

*Таңбалары бірдей сандарды бөлу ережесін айтып бер?

*Санды қандай рационал санға бөлуге болмайды?

-5,6: (-1,4)

-8,1:0,27

45,3:(-3)

Оқушылар сабаққа өз мақсаттарын қояды.

Өз пікірлерін ортаға салып, ой бөліседі.

 

 

Оқушылар сәйкес түстерді көтереді

 

 

 

Оқулықтағы есептерді шешеді.

Оқушылар тақтада орындайды. Қарсыластары тексеріп отырады.

 

 

 

 

 

 

Топтар бірін-бірі бағалайды

 

Оқушылар қаламсаптарын ортаға қояды. Мұғалім бір қаламды таңдайды. Сол қаламсаптың иесі сұраққа жауап береді

*Бөлінгіштің модулін бөлгіштің модуліне бөлу керек және шыққан бөліндінің алдына «-»  таңбасын қою керек.

* Бөлінгіш пен  бөлгіштің таңбалары бірдей болса, бөліндінің мәні оң сан болады.

*санды 0 ге бөлуге болмайды.

 

 

   Өзара бағалау

 

  «Бағдаршам»

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 Бас бармақ» әдісімен топтар бірін-бірі бағалайды.

        

    

Оқулық, слайд. , үлестірмелі қағаздар

 

Слайдтар

суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Описание: http://businessidei.com/wp-content/uploads/2013/09/744.jpeg

Рефлексия

(5 мин)

«Ай» әдісі

Мақсаты: сабақтан алған әсерді анықтау.

Толық ай – сабақты толық түсіндім;

Жарты ай - мен жартылай түсіндім;

  Жаңа ай – менің түсінбегенім басымдау болды.

Оқушыларды рефлексия жасауға бағыттайды.Стикерлер беріп, кері байланыс жасатады.

Үй жұмысы: №612(5,6), №614(5,6)

Үй тапсырмасына  нұсқаулық береді.

 

Рефлексия жасайды.

Бірін-бірі тыңдап, ойларын толықтырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасын жазып, нұсқаулықты тыңдайды, сұрақтар қояды.

Бағалау, мадақтау

 

Жапондық бағалау

 

 

Слайдтар

суреттер

Қосымша ақпараттар

Дифференциация

Қатысушыларға көмектесуді  қалай жоспарлайсыз?

Анағұрлым дағдысы қалыптасқан қатысушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз?

Бағалау – қатысушылардың білімін/прогресті қадағалауды қалай жоспарлайсыз? (ақпартатты қорытындылау/бағалау идеясы)

Пән аралық байланыс

Сызу пәні

Рефлексия

Оқыту/сабақтың мақсаттарына жете алдыңыз ба?

Бүгін қатысушылар нені үйренді?

Оқытуда атмосфера қалай болды?

Менің дифференцирленген әдіс-тәсілдерім жұмыс барысында қаншалықты орындалды?

Мен кестеге сай жұмыс жасадым ба?

Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгізуіме болады және неге?

Бұл орынды өз сабағыңыз бойынша бақылау барысын жазуға қолданыңыз. Сол жақ бағанда жазылған сұрақтарға жауап бере өз сабағыңыз бойынша жазыңыз

 

Қорытынды бағалау

Сәтті болған екі жағдайды атаңыз (оқу мен оқыту)

1:

2:

Сабақты жақсартуға мүмкін болатын екі жағдайды атаңыз (оқу мен оқыту)

1:

2:

Сынып/аудитория жайында мен қандай жаналық білдім, сонымен қатар жеке қатысушылар туралы не білдім, менің келесі сабақты өткізуіме осы аталғандар қалай әсер етеді/қалай көрініс табады?

 

 

 

 

 

 

Информация о публикации
Загружено: 19 января
Просмотров: 3511
Скачиваний: 19
Болат Айымгул
Математика, 6 класс, Планирование