Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Көбею. Өсу және даму. |
Мектеп: Маңғыстау облысы Бейнеу ауданы Боранқұл ауылы Опорный орта мектебі «КММ» |
|||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нургалиева Арай Маратовна. |
|||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Гүл құрылысы. Тозаңдану түрлері. Гүлдеу және тозаңдану. Тозаңдану түрлері (өздігінен, айқас, жасанды). |
|||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.3. Өздігінен және айқас тозаңданудың артықшылықтарын сипаттау. Білу және түсіну. |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Гүлдің құрылысымен танысу, тозаңдануға анықтама беру.
Тозаңдану түрлерін айту.
Өздігінен және айқас тозаңдануды салыстыру. |
|||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика мен терминология: Тозаңдану, өздігінен тозаңдану, айқас тозаңдану, желмен тозаңдану, жәндіктермен тозаңдану. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
|
|||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
Топта қарым –қатынас жасау, жауапкершілік, өзгелердің пікірлеріне құрметпен қарау, достық, қамқорлық құндылықтарын дамыту.
|
|||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
География – аталған мемлекеттерді картадан көрсету, ауа- райының тозаңдануға әсерін айту. Дүниетану – өсімдіктердің қай мезгілде гүлдеуі, өсуі. Көкжиек тұстарын еске түсіру. Информатика - АКТ |
|||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім
|
7.2.1.1 – өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбею сипаттамасын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі 0-3 минут
3-8 минут
|
Сәлемдесу, түгелдеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Шаттық шеңберін құру. Бір-біріне гүлді ұсыну арқылы ізгі тілектер айту. Гүл түстері бойынша үш топқа біріктіру. Алдыңғы білімді пысықтау. (Ж) «Кім жылдам» әдісі. Кестені толтырыңдар. Вегетативті көбеюдің түрлерімен тәсілдерін жазу және мысал келтіру.
Дескриптор; 1.Вегетативті көбеюдің түрлерін біледі. 2. Вегетативті көбею тәсілдерін айқындай алады. 3.Өмірмен байланыстырып мысал келтіреді. |
Қызыл Сары Жасыл
Кесте
Мұғалім «Смайликтер» арқылы бағалау
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
8-10 минут 10-13 минут
13-15 минут
15-19 минут
19-25 минут
|
«Миға шабуыл» әдісі. (С) Өсімдіктер қалай көбейеді? (Д) Бейне жазба көрсету Гүлдің құрылысын еске түсіреді.
(Т 10) Оқу мақсатымен таныстыру.
(Д) Бейне жазба көрсету. Оқушылар бейне жазба арқылы ұрықтанумен танысады. Дескриптор; 1.Ұрықтану үдерісімен танысып талқылайды. 2.Қосарланып ұрықтануды біледі. 3. Картадан аталған мемлекеттерді көрсете алады.
Тапсырма-1 (Тж) «Жүгіртпелі шынжыр» әдісі Мәтіндегі негізгі сөздерді топтарға ұсыну. Әр топ негізгі сөздерді қатыстырып мәтіннің мазмұнын ашады. І топ өздігінен тозаңдану: гүл жарғағы, қос жынысты, гүл жармай ІІ топ айқас тозаңдану: аналықтың аузы, гермафродитті гүлдер, жержаңғақ пен бидай ІІІ топ жәндіктермен тозаңдану: гүлдері ашық, қоректенеді, шірне бөледі Дескриптор; 1. Берілген тірек сөздердің мағынысын ашады. 2.Тірек сөздерді мәтінмен байланыстырады. 3.Тозаңдану түрлерін айқындайды, бір-бірімен салыстырады. |
АКТ 6 сынып электрондық оқулық
АКТ 6 сынып электрондық оқулық Мұғалім қол арқылы белгі береді, қанатты сөздерді айтады
Тірек сөздер
Әр топ бағдаршам арқылы бір-бірін қолдау Мұғалім бақылайды |
||||||||||||||||||||||||||
25-32минут
32-34 минут
34-40 минут |
Тапсырма-2 (Тж) «Өкіл» әдісі. Сурет пен жұмыс. Суретке қарап тозаңданудың түрлерін сипаттайды.
Дәптер мен жұмыс: А-өздігінен тозаңдану-бір гүлдің өз аталық тозаңының сол гүлдің аналығының (қос жынысты гүл) түсуі. В-айқас тозаңдану-бір гүлдің аталық тозаңының екінші гүлдің аналығының аузына түсуі. Ол екіге бөлінелі-бунақденелілер және жел. С-баларалар арқылы айқас тозаңдану-өсімдіктердің гүлдері ашық реңді, хош иісті, тозаңдары өте ірі және тәтті шірне бөледі. Д-бунақденелілер арқылы тозаңдану - шыбын, қоңыз, құмырсқалар гүл шірнесімен қоректенеді- қорегін іздеп, бір гүлден екінші гүлге қонғанда денесіне тозаңдар жабысады. Екінші гүлге қонғанда жабысқан тозаңдар аналықтың аузында қалып, тозаңдануға себепші болады. Дескриптор; 1.Тозаңдану түрлерін ажыратады. 2.Тозаңданудың бір –бірінен айырмашылығын айтады.
Сергіту сәті. «Қара жорға» биі
Тапсырма -3 (Жж) «Білім шыңы» әдісі. Кестеге тозаңдану түрлерін салыстырып жаз.
Дескриптор; 1.Тозаңданудың артықшылықтарын айтады. 2. Гүлдерінің ерекшіліктеріне мән береді.
|
Сурет
Топ бір-бірін бас бармақ әдісі арқылы бағалау
АКТ
Кесте
Мұғалімнің мадақтауы жұлдызша арқылы
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 40-45 минут
Үйге тапсырма |
Тозаңданудың өсімдіктер үшін маңызы қандай? Бүгінгі тақырып бойынша эссе жазу.
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың қабілеттерін есепке алып, (Ж) жеке жұмыс бойынша «Кім жылдам» әдісінде қабілетті оқушылар өз мүмкіндіктерін көрсетеді. (С) бүкіл сыныпқа «Миға шабуыл» әдісінде оқушылардың есте сақтау қабілеттерін анықтаймын. (Тж) топтық жұмыс бойынша «Жүгіртпелі шынжыр мен Өкіл» әдістерін қолдану барысында оқушылар өз мүмкіндіктерін көрсете алады және бірін-бірі қолдайды. (Жж) жұптық жұмыста «Білім шыңы» әдісі бойынша оқушылар жұптасып бір –біріне ынтымақтастықты қалыптастырамын.
|
Бұл сабақта оқушылар «Кесте», «Тірек сөздер», «Суреттер» материалдарын пайдаланады. (ҚБ) қалыптастырушы бағалау бойынша: (С) бүкіл сыныпты
(Тж) бойынша: бағдаршам, бас бармақ тәсілдерімен бағалап отырамын. Кері байланысты «Бутерброд» әдісі арқылы алдым.
|
ҚТ ережелерін есте сақтау. Оқушыларға барынша нұсқау беру. (10) АКТ –ны пайдаланғанда электр токтарын пайдаланғанда қауіпсіздік ережесін сақтау. Оқшыларға психологиялық қолдау көрсетемін.
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||