Активным учителям — наградные документы и подарки за пополнение библиотеки методических разработок! Добавить разработку→
Конкурс разработок «Пять с плюсом» июль 2020
Добавляйте свои материалы в библиотеку и получайте ценные подарки
Конкурс проводится с 1 июля по 31 июля

Урок рідного краю "Луганщина поетична вчора і сьогодні"

Мета: розширити знання учнів про творчість сучасних луганських поетів; розвивати уміння працювати колективно, творчо ; удосконалювати навички виразного читання, аналізу тексту, уміння відчувати поетичне слово; виховувати вміння бачити в звичайному прекрасне, відчуття гордості за свій край, своїх талановитих земляків.
Просмотр
содержимого документа

ДБНЗ ЛНР «Кленівська загальноосвітня школа»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бумажный пакет

IMG_5189

 

                                                                     КОНСПЕКТ УРОКУ

              «ЛІТЕРАТУРА РІДНОГО КРАЮ»

                В 11 КЛАСІ

 

 

                                             КОСТЮКЕВИЧ ІРИНА  ІВАНІВНА

(учитель української мови та літератури)

 

 

 

 

Урок літератури рідного краю в 11 класі

 

Тема:  Луганщина поетична  вчора і  сьогодні.

 

Мета:  розширити  знання учнів  про творчість  сучасних  луганських поетів; розвивати уміння  працювати  колективно, творчо ; удосконалювати  навички виразного читання, аналізу тексту, уміння відчувати  поетичне слово; виховувати  вміння  бачити в звичайному  прекрасне, відчуття гордості за свій край, своїх талановитих  земляків.

 

 Тип уроку: урок використання предметних умінь та навичок

Обладнання : збірники поезій  луганських поетів, літературні альманахи, мультимедійна  система, фрагменти колажу «Літературна географія  Луганщини», презентації : «Відомі імена на карті Луганщини», «Літературне життя Донбасу за останні роки » ,відеофильми  : « Слово о полку Ігоревім» , « Культурні  місця міста Ровеньки», оціночні листи.

                                   Хід уроку

 І.Організаційний момент.

ІІ. Настановочно-мотиваційний етап, постановка цілі й задач уроку.

      Вступне слово вчителя

IMG_5116

 

Учитель.  Добрий день, діти, сьогодні наш урок незвичний, бо на ньому присутні гості. Привітайт   їх , сідайте.

  Сьогоднішній урок хочу розпочати  демонстрацією фрагмента відеофільма . Прошу   подивитися на екран.

                      ( фрагмент фільму «Слово о полку Ігоревім»)

    Скажіть,  будь ласка,  що може бути спільного між фрагментом фільму і  тим, про що може    піти мова на уроці?

 

 Діти. Ми переглянули зараз фрагмент фільму  «Слово  о полку Ігоревім», а з тексту   пам’ятки  ми   знаємо, що  бій дружини князя Ігоря з половцями відбувся саме  на території, яка зараз є    сучасною Луганщиною.

Учитель. Дійсно, і як би нам не здавалося неймовірним, із прадавнього українського фольклору  та    однієї з перших писемних  пам’яток «Слово  о полку Ігоревім» і веде свої першопочатки    духовна   культура нашого краю-Луганщини.

 

Відкрийте зошити і запишіть  число, класна робота , тему уроку

 

                       Луганщина поетична вчора і сьогодні

 

Епіграфом до уроку візьмемо слова земляка  Миколи Чернявського:

                             Знайомі все краї,

                            І рідні все картини.

                            За вас, степи-поля мої,

                            Рідніш нема країни!

 

   Знайдіть, будь ласка, ключове слово в темі уроку ?

Діти.  Поетична

 Учитель. Подумайте, якою може бути мета нашого сьогоднішнього уроку, виходячи з цього?

Діти. Розширити знання про творчість  письменників Луганщини ;

  глибше проникнути в культурний світ рідного краю;

 збагатити власний творчий і духовний світ.

Учитель. А  що необхідно буде зробити , щоби мета уроку була  досягнена?          

Діти. Познайомитися з творчістю письменників-земляків,  їх  творами;

          знайти яскраві деталі в поезіях, зрозуміти, з якою метою автор їх використав,       

          проаналізувавши вірші;

удосконалити свої навички виразного читання.

Учитель. Працюючи протягом уроку  спробуємо з вами дати відповідь на проблемне питання « Хто ж він- герой    нашого часу?». Про кого пишуть наші земляки?  Упродовж уроку ви будете самостійно оцінювати роботу  ваших однокласників і проставляти   бали в оціночних листах.  У зошитах, будь ласка, фіксуйте те нове, що почуєте на уроці.

                

Учитель.   Цей урок - незвичний,  бо на ньому будуть звучати одночасно  і українська , і російська мови ,   бо наш  з вами край -унікальний, багатонаціональний і  не можна розділити людей  за  національністю.     Про це  дуже гарно сказав  у вірші «Моя Луганщина» луганський поет Андрій Медведенко

 

Много поэты сказали всего,

                     что теплотою налито,

  только «Любіть Україну» его

                      рядом стоит с «Заповітом»

 

III .Операційно- пізнавальний етап. Актуалізація    опорних знань і вмінь.

 

                     (Презентація «Відомі імена на карті Луганщини», заповнення  літературної          

                        географічної карти фото поетів, прізвищами,  назвами міст)

 

 Учитель. Літературна географія Луганщини віддавна рясніє яскравими літературними іменами.   Перед вами карта Луганщини, нам необхідно позначити на ній міста, які подарували рідному    краю відомих і безсмертних  митців. Я вам даю підказку, а ваше завдання назвати імя та   прізвище , про кого йде мова. І допоможе мені заповнити карту іменами Євгенія :

 

IMG_5155

 

 

     - Педагог, громадський діяч, автор творів для дітей і укладач «Словаря української   

       мови».   –Борис  

        Грінченко, м. Слов’яносербськ; с. Олексіївка.

     -  Автор «Толкового словаря живого великорусского языка», Юрій Єненко написав про  

         нього твір

         «Слово про Козака Луганського»-.Володимир Іванович Даль, м. Луганськ.

  •  «Донецькою Швейцарією» називав ці місця, зачарований красою приміуських степів .-    Антон Павлович Чехов, м. Антрацит, с. Бокове-Платове.
  • Тут розпочав свій літературний шлях неперевершений поет-лірик з «Лисичого над Дінцем»  -    Володимир Сосюра. . Лисичанськ.
  • Красу шахтарської професії оспівував письменник, книга якого  «Всем смертям назло»,  стала гімном ЛЮДИНІ? -Владислав Титов  , м. Луганськ.
  • Воєнне та післявоєнне лихоліття яскраво і талановито відобразив в своїх творах-        Григір Тютюнник, м. Антрацит , с. Щотове.
  • Письменники, які були відзначені літературною премією ім. Тараса Григоровича Шевченка  :  В.Сосюра, Г.Тютюнник. М. Руденко, І.Світличний, Н.Світлична, В.Голобородько- м. Старобільськ;
  • Воїни , що повернулися з полів битви до мирного життя і почали з ентузіазмом писати нові літературні сторінки нашого славного краю - Степан Бугорков, Федір Вольний, Геннадій Довнар, Йосип Курлат, Іван Савич...

 

IV.Практична частина уроку . Використання метапредметних умінь і навичок.

 

Учитель.  Молодці. Часткою культурної спадщини  українського народу стали   духовні цінності ,  історія. Вона створювалася упродовж тривалого часу  і має дістати своє продовження в  світогляді , думках та діяннях сучасників.

Готуючись до уроку , ви отримали  завдання ,  , підібрати матеріал про літературні події, які

 відбулися  в Республіці за останні роки , розповісти про   творче життя сучасної інтелігенції.  Що   вам  удалося дізнатися?

Діти. Знайомство з творчістю поетів сучасників  ми пропонуємо

          розпочати з  перегляду анонсу подій  культурного і літературного  

          життя Донбасу за останні роки.

 

                  Презентація «Культурне життя Донбасу за останні роки »

 

IMG_5114

 

  • На Луганщині створена Спілка письменників Луганської Народної Республіки. На сьогоднішній день кількість її членів сягає 40-а чоловік. Главою Спілки письменників ЛНР призначений Глєб Бобров – письменник, журналіст, драматург, ветеран Афганської війни, член Спілки письменників Росії.
  • Луганський академічний український музично-драматичний театр відкрив свій 78 сезон відновленою виставою «Тарас Бульба»
  • Глєб Бобров у новому ТВ-проекті «История за кадром» розповів про створення свого роману  «Эпоха мертворождённых»
  • Луганська письменниця й поетеса Олена Заславська представила першу дитячу книгу російською мовою, написану на Донбасі за час війни «Необыкновенные приключения Чемоданте, Чи-Беретты и Пончика» та поетичний збірник «Ожёг».
  • Луганське літературне й культурне життя поступово оживає. Відновлюється літературний альманах «Крылья», науково-популярний журнал « TERRA культура». Вийшли збірники Філософського монтенівського суспільства, збірники «Время Донбасса», «Выбор Донбасса».
  • Багато хто з авторів Донбасу випустили книги, присвячені військовим подіям : Ганна Довгарєва «Уезжают навсегда», Ганна Ревякіна «Шахтёрская дочь», Володимир Скобцов «Непокорённый», Глєб Бобров «Луганское направление»

Учитель. Дякую. Є ще доповнення у кого?

 Діти. Ще хотілося б додати деяку інформацію щодо членів Спілки письменників Луганщини.Географія літературних імен дуже різноманітна. Найбільша кількість письменників мешкає в м. Луганську, серед них відомі вже нам  Ганна Гайворонська, Надія Кошель, Леонід Стрельник, Глєб Бобров, Олексій Неживий.

Із 14 інших міст  Республіки приємно назвати і місто Ровеньки і членів Спілки письменників –це Іван Шкурай і Ганна Пустовіт.

 

Учитель.  Не можна  вмістити  в один урок усю різноманітність  літературного процесу нашого  краю хоч  би за останні 20 років. І сьогодні зі всієї  різноманітності тем   ми  визначемо    для себе три основних тематики, які  просліджуються  в творчості майже кожного  поета.   Як ви  гадаєте , про що  найчастіше всього пишуть автори?

 

                           (учні  називають:  про природу, кохання, про рідний край )

Учитель .Відповідно і  лірика буде пейзажна, інтимна і громадянська.  Давайте пригадаємо    визначення з вами  кожної з них  .         

                                                  ( дають відповідь)

Учитель.  Готуючись до цього  уроку,об’єднавшись у  групи,  ви повинні  були підібрати і   проаналізувати певну  групу віршів, Перша сторінка, на яку ми з вами завітаємо- це

                                            ПЕЙЗАЖНА ЛІРИКА

 Учитель. Для кожного мала батьківщина  - це найкрасивіше місце  для нього. Хоча, здавалося  би, що    може бути привабливого  в донецькому краї – терикони, акації в пилу , засохлі в   спеку струмки.   Але той, хто безмежно любить його, бачить красу оточуючої природи : високі гіллясті верби, які  схилилися над рікою Сіверський Дінець,зелені луги, безкраї поля, ароматні соснові ліси. Якими ж словами  поети передають свої почуття до Луганщини двома мовами ?  Запрошую учасників до імпровізованого мікрофону для участі в 

 

                                                      «Літературному ринзі»

 Ринг передбачає питання і відповіді. Завдання учасникам :читаючи поезії  звернути увагу на образи-символи, про що хотіли сказати автори в своїх творах?

Приступаючи до аналізу поезій  , звертаю вашу увагу на те, що ми спробуємо відійти від буквального  значення слова «аналіз» , що в перекладі з грецької означає  «розчленування». Як, скажімо, можна розчленувати настрій чи стан душі поета, що лягли в основу поезії?

І так, давайте дамо слово.

 

Учениця . Вітаю всіх. Готуючись до уроку, я зупинилася на творчості Василя Голобородька, і хочу  розпочати  виступ рядками з поезії  «Весна»:

                       Мед тягучий озимини,

                       В прямокутниках тихих поля

                       Журавлині ключі в вишині ,

                       Відмикають широку волю.

IMG_5103

 

Учитель. Цікаво, яке питання підготувала  Олександра  Поліні?

Учень. Поліно, скажи будь ласка, який настрій передає поезія?

Учениця. На початку вірша перед нами постає  чарівна картина простору, який бентежить і манить  за собою. Герой в очікуванні. Журавлиний ключ- це символ безтурботного дитинства.

                                     ( проектування символа)

 

Учитель. Так. Чим відповість Олександра?

Учень. Хочу прочесть строки из стихотворения Степана Бугоркова.

 

 

Здесь тени со светом сошлись в поединке,

                                        Ни утро, ни вечер в долине просторной,

                               А девочка ловит и ловит снежинки

                                И светится вся от улыбки задорной.

 

Учитель.Чудові рядки прозвучали російською мовою. І слухаємо питання від   Поліни.

 Учениця.  Олександро, що, на твою думку,  спонукало автора написати   цю поезію .

Учениця. Щоб написати такі рядки, авторові потрібно мати небуденне відчуття світу і слова. Він 

  пропонує насолоджуватися  красою життя, бо сніжинки, які автор використовує в поезії символом вічності, а діти- продовженням людського життя. 

                                                           ( проектування символа)

Учитель. Друга пара готова ? Прошу.

Учениця.  У Бориса Грінченка теж є цикл творів  «Із весняних сонетів»

 

                              Вона співа, що згинули морози,

                              Що сонце вже засяло в небесах,

                              Щоб висушить усі блискучі сльози ,

                              Що ще тремтять  на травах і квітках.

 

Учитель  Гарні рядки. Яке питання підготував Степан Ганні?

Учень .Чи можна сказати, що за цими рядками ми можемо побачити автора  

Учениця. З твору війнуло отим живим духом слова, світлою природністю. У вірші   розкривається душа    поета , така ж висока , відкрита ,   життєстверджувальна  як символи неба і сонця-що означають  простір, безгранічність, бажання жити.    

                                                       ( проектування символа)

 

Учитель. І слухаємо відповідь Степана.

Учень. У Надежды Кошель есть такие строки :

 

                                 Все в этом мире тленно, все пройдет.

                                  Из пепла возродится жизнь иная.

                                    Осенний лист на землю упадёт,

                                     Зима проснется, землю пеленая

Учениця. Я уважно слухала тебе і хочу задати таке питання : «Що є предметом роздумів     ліричного героя?»

Учень. Дякую за запитання , Ганно. Читаючи рядки, замислюєшся про плин життя, про віру, що справа , яку ти    розпочав – не згине, а продовжиться іншим поколінням. Це показано  символами у рядках-  пожовкле листя-це  символ смерті, попіл-символ очищення, мороз-символ випробувань.            

                                                                   (проектування символа)  

 

Учитель. Дякую  , сідайте, а у мене питання до всіх. Під час відповідей часто звучало слово- «символи».   Висловте свою думку щодо символів.

Учениця.  Символ є провідником в художній світ автора. Ми відчуваємо в поезіях їх інтуітивно. Символи  призвані виражати дещо принципово невиразне. І при цьому самі є яскравим  образом, який впливає   на підсвідомість.

Учитель.  Правильна думка..   А як подано визначення символів у словнику літературних термінів?   Владе, у тебе було завдання знайти його.

 Учні: у Словнику літературних термінів  визначення символів подане таке.               

             Символи –це…

Учитель. Давайте  повернемося до нашого проблемного питання. Які риси ми можемо вже зараз виділити  до   узагальненого образу героя ,скориставшися почутим?

Діти. Я думаю, що слід виділити риси життєстверджувальної позиції життя

Діти…….. і внутрішньої гармонії з навколишнім світом

Учитель: Добре, всі згодні ?

 

Учитель  Справжні почуття  - вони небагатослівні , вони глибоко в душі, і висловити їх найчастіше   всього     допомагає  поезія. Це тема кохання, дружби, вірності – і , навпаки, зради, зрадництва.. Це  інтимні    почуття ,   це інтимна лірика .

І так-  друга сторінка ІНТИМНА ЛІРИКА

           І вам слово., друга група.

 

Учень. Ірино Іванівно, ми запрошуємо вас і  присутніх до літературної студії

Учитель. Дякуємо,  із задоволенням приєднаємось

Учень  : Літературна студія рада вітати сьогодні в себе в гостях відому поетесу   Луганщини Ганну Андріївну  Гайворонську . Вітаємо Вас.       

                                                                        ( портрет на екран)

              Ганна Андріївна, перше питання : що для вас значить маленька    батьківщина?

Г.А.Г Так, я часто виїзджаю з Луганська, щоб побувати в рідному місті .  Кремінному Рідна земля…..

Учень : Ви з такою любовю згадуєте своє Кремінне, приємно. Нещодавно я прочитав ваш вірш «Іван   та Маря», який припав мені  до душі. Не могли б ви прочитати його зараз, щоб і інші почули?

 Г.Г.  Дякую, із задоволенням.

 

ІВАН ТА МАР'Я

Нестерпно терпне серця джерело.

Воно ж таке — ніколи не обманить.

Тікаю від любові у село,

А там усе звучить ім'ям — Іване.

F:\Костюкевич\IMG_5098.JPGІване — винна ягода гука,

І вишня зомліває над парканом.

Іваночку - озвучена ріка,                                                                                            

І чай-трава зоветься теж Іваном.

О. горенько! За що ж така біда?

П'ю воду із колодязя — і п'яна,

І хата, мов бабуся, вигляда

У білій хустці теж свого Івана.

А йти до тебе через дві біди,

Через прокляття, забобони, вітрюгани.

Мої сліди вмерзають у льоди,

А серце випромінює -— Іване.

Моє життя, як лінія пряма,

Циганка ворожила, не обманить,

Я все життя блукатиму сама,

А так і не знайду тебе, Іване.

 

Учень. У нас є питання із залу.

Учитель. Костюкевич Ірина Іванівна, учитель української мови та літератури Кленівської   

            загальноосітньої .школи. Скажіть, що надихнуло вас на такий чуттєвий вірш?

Г.Г. Приїхавши в дитинстві до Лисичанська, я вперше почула мелодійні поезії В. Сосюри. Закохалася в    поезії і  намагаюся в своїх творах передати ніжні і чисті почуття.

 Учитель. Дякую.

Учень. Дякуємо. У нас знову питання залу .Слухаємо вас.

Діти. Григорєва Аліна, кореспондент газети «Вперед», скажіть. будь ласка, життєве кредо, яким воно повинно бути?

Поетеса. .  Я завжди звертаюся до землі :Земле моя, дай мені бути самою собою, і ще бути від того  щасливою.

Учень. Щиро завдячуємо нашій гості , бажаємо нових літературних досягнень.Ще раз нагадую, у  гостях  літературної студії була член Спілки письменників України і Луганщини Гайворонська Ганна . До   зустрічі.

 

Учитель. Скільки  щирості , скільки почуття  в  поезіях, які прозвучали зараз. Але хочу звернути вашу  увагу  на те, що крім поетичних є чудові прозові твори. Я запрошую вас до творчої майстерні.

 Перед вами на партах лежать приклади поезій поетів-земляків. Вам необхідно, працюючи в групах,   написати твір-мініатюру перетворення літературного жанру з поезії на прозу.

  У зошитах записуємо  -літературний етюд.  Давайте пригадаємо його ознаки.– літературний етюд- 

         це …

 

Діти -різновид есе, вільна композиція;

        - образність,метафоричність;

         -індивідуальність

 

Учитель.У вас є не багато часу. Поки грає музика, ви працюєте.

                                (  музика)

IMG_5118

 

      Хто   готовий  ? Прошу спочатку зачитати поезію, потім твір.

 

1. Олеся Василець  «Ода  до української мови»

 

Чарівна мово! Пісенне диво !

Тобою буйні шумлять гаї ,

      Журчать тобою весняні зливи;

Немовби ноти, слова твої!

 

Рідна мово! Квітуча, соловїна! Ніби переливається джерельна вода , коли ти звучиш.  А спробуй замовчати? Затихне все : і пісні, і гаї.

                                                              ( коментар учителя)

2.Борис Кунченко  «Батьків поріг»

 

   Чому ж так часто повертаюсь

Хай у згадках на той поріг,
  Що в серці, святощів святая,
Навіки до сивин зберіг

 

 

Рідний куточок у серці- це батьківська хата, рідна домівка, той поріг, з якого почалася моя дорога в доросле складне життя. З роками він згадується  все частіше й з щемом у серці.

 

                                                            ( коментар учителя)

3. Андрій Антоненко «Жайвори першого кохання»

 

 

І нині, жайвора коли почую спів,
               Зроню сльозу солодку, споминами п’яний…
В думках вертаюся до юності часів,
               Кохання першого знов подих п’ю духмяний.

Я знову в полі, як і багато років тому. Бачу себе молодим, закоханим.Хочеться про це кричати на весь світ. І той жайвір, що співа вгорі, нову нагадав мені про моє перше , незабутнє кохання.

                                                          ( коментар учителя)

Учитель. Добре. Дякую. Скажіть, які риси додамо з цього блоку до узагальненого образу нашого героя?

ДІТИ. Можна додати безмежну любов, плекання вірних почуттів, вірність

                                                  ХВИЛИНА РЕЛАКСАЦІЇ

 

Учитель.  Добре.  Прослухавши поезії , робиш висновок, що наша земля зростила  справжніх поетів. А  справжній  поет - той, хто  в прозі наших шахтарських териконів, у пісні  Дінця , у шорханні   степової ковили побачить  поезію й зможе висловити  її словами.

 

                             Блок 3- громадянська лірика.

 

   Діти, як би вам довелось під час знайомства з іншими однолітками  поділитися знаннями про рідний    край, про що б ви їм розповіли?    

Діти. Мабуть про те, що Луганщина багата не тільки родючими землями, корисними копалинами, заводами, шахтами, але й культурним памятками, іменами видатних митців. Недаремно   творчість  письменників –земляків  Бориса Грінченка, Володимира Сосюри , Григіра Тютюнника  ми  вивчаємо  у кожному класі.

Учитель.  Вірно.  І провідною темою їх творів є  рідна мала батьківщина. Послухайте, як про Луганщину  вони  говорять особисто,  але разом з тим звернемося до минулого уроку української мови , де ми з вами розглядали тему «Фонетичні засоби виразності мовлення» і тепер пропоную використати  отримані  знання  під час роботи над поезією  Ганни Гайворонської  .  Давайте пригадаємо, про які фонетичні  засоби виразності йшла мова на уроці ?

   Діти :  Асонанс, анафора, алітерація, ритм, паузи, епіфора, темп.

  Учитель.  Я запрошую  вас прийняти участь у літературному вибірковому диктанті. Завдання   : прослухавши   запис  поезії Ганни Гаййворонської  , виділити в ній засоби виразності, пояснити іх роль.   Уважно слухаємо.

                         Тиші полохливі понад Кремінною,

                         Виплекався ранок щедрою росою,

                         Хмурий, буркітливий сивий ліс проснувся,

                         Білоберезово ранку посміхнувся,

                         А пшеничне поле колиха невпинно,

                        Золотоволосу чарівну дитину.

                           

                                 ( робота в групах

 

Учитель. Хто готовий? Прошу.

Діти. У поезії Ганни Гайоронської переважає повтор приголосних  х-ш-с-у словах , наприклад :…..; у   словах……повтор приголосного р …

Учитель. Як такий прийом називається в літературі?

Діти : Такий прийом у літературі називається алітерацією.

 Учитель. Добре. Ще на що слід звернути увагу ?

Діти. Інтонація- розповідна.

          Темп мовлення- нормальний.

         Паузи- середні, логічні.

Учитель. Молодці. А з якою метою використовуються засоби виразності  в тексті?

Діти. Засоби виразності  використовуються для підтримання уваги та інтересу читачів. Вони створюють  милозвучність  на фонетичному рівні

Учитель .  Я знаю, що ви  підготували  для читання поезії громадянської лірики. Запрошую вас до  літературного марафону .І розпочне його вірш…

 

 

Учениця .Хочу прочесть стихотворение  Степана  Бугоркова

 

РОДИНА 

Я в тот день не знал, что ты такая,

 Что твоим просторам нет конца!

 Пели ветры, снегом заметая

Хоженные тропы у крыльца.

Снегири свистели на берёзах,

Смахивая с веточек хрусталь .

От зари восход был нежно-розов,

Голубела за станицей даль

 

 

 Я прошел легко за перевалы

В твой простор без края и конца...

В жизни есть у каждого начало

Со ступенек отчего крыльца.

Учениця.  Продовжить  марафон поезія Миколи Малахути

 

  ПОВЕРНЕННЯ В ДОНБАС

Гурт шахт. Копри. І терикони.

І стукіт стиків там і тут.

За вибалком у росах коні

Себе крізь місяць пізнають.

Чебрець п'янкий, мов скіфська тризна.

Теплом домашнім степ запах.

І до найвищих зір Вітчизна,

Як руку, випростала шлях.

 

Учениця. І вірш  Івана  Світличного

 

А ЛЮДИ ХОЧУТЬ ЖИТИ I ЛЮБИТИ

Хімічна зброя,

Атомна,

Нейтронна.,.

О, скільки для убивств

Отих знарядь!

А люди хочуть слухать

Срібні тронки,

Якими вівці у степу дзвенять,

Забруднення річок та океанів,

Вже біосфера, як важкий кожух,

І важко дихать

Людям, птицям,

Лану,

Подекуди спів жайворонка вщух,

А люди хочуть жити і любити

Свої країни,

Матерів,

дітей…

Навіщо ж нам

Самих себе губити,

Коли життя вирує і цвіте?

 

Учитель.Дякую . А зараз хотіла б запросити вас на майстер- клас. Увага на екран. Перед вами уривок    поезії    Миколи Малахути, «Присвята молодогвардійцям». Там не вистачає 2 і 4 рядків. Спробуйте  уявити  себе поетами і придумайте їх, зберігаючи тематику поезії.

           А тіло у дерев болить

            В осколках давніх на негоду,

           Під Ровеньками  ліс мовчить,

           Простоволосо тиша ходить. 

 

                              ( читання учнівських варіантів і  оригіналу)

Учитель. Дякую.У березні 2018 в Луганську  відбувся 

         Республіканський етап конкурсу «И пробужается    

         поэзия    во мне», на якому наша учениця   

        Толстоусова Аделіна посіла почесне 2.місце. Я           

        хочу надати їй слово.

                                  (читання авторської поезії)

Учитель. І знову повертаємося до нашого узагальненого образу  героя –сучасника літературних творів наших поетів. Давайте додамо останні риси . Хто ж він - герой нашого часу

Діти. Давайте допишемо такі риси : захисник,  трудівник-шахтар, любов до маленької батьківщини,  синівський зв’язок з нею.

Учитель. Таким чином , можемо сказати, що наш сучасник-    ЦЕ  людина талановита, уміюча

Вірно кохати, берегти почуття,любити рідну землю,її людей,здатна на самозречення і самопожертву заради батьківщини.

                               IMG_5171

 

 

V. Підведення підсумків. Домашнє завдання.

 Учитель.                       Навіщо ж нам

                                        Самих себе губити,

                                           Коли життя вирує і цвіте?

 

        цим лейтмотивом, цією любов'ю до життя пронизана вся луганська поезія.

Не можна осягнути неосяжне . Дуже  мало матеріалу ми змогли сьогодні охопити. Але якщо вам   захотілося ще раз перечитати хоч би один вірш із тих, що прозвучали  сьогодні на уроці, якщо у вас виникло бажання  взяти до рук журнал або книгу, які ви побачили  на нашій виставці, значить,  наш урок не пройшов даром. А підсумком нашої  роботи на уроці будет ваша домашня письмова  робота, твір - мініатюра, жанр якої ви оберете самостійно. Запишіть  декілька віріантів тем :

 

Відгук про вірш, який запав до душі .

Роздуми про поезію рідного краю.

Хто він - герой нашого часу?

 

VI .Корекційно-рефлексивний етап уроку .Узагальнення і систематизація  здобутих знань .    Оцінюваня роботи за урок.

 

Учитель. Чи досягли ми з вами мети уроку, яку ставили собі на початку?

 

Діти.        Сьогодні ми поповнили свої  знання з теми;

           -дізналися про культурне життя сучасних поетів-земляків;

            збагатили свій власний творчий світ;

      удосконалили  свої навички  роботи  в групах.

 

Учитель  Хочу, щоб ви самостійно підвели підсумок своєї роботи на уроці. Задайте один одному питання  , чим   запамятався вам сьогоднішній урок ? Чого навчилися, що візьмете для себе ? 

Поліна .Можна я почну ланцюжок питань? Я хочу задати питання Данилові. Данило,  що візьмеш для себе  з цього уроку ?

 Данило.   Урок  дав мені для життя приклад служіння рідній землі. А я спитаю Аделіну.

  Аделіно, що було найцікавішим для тебе ?

 Адель.  Знаєш,  найцікавішим для мене було сьогодні уявити себе   відомою поетесою  Ганною Гайворонською.

  А я звертаюся до Ірини.   Ірино, що нового дізналася з теми?

  Ірина. Після цього уроку я поглибила свої знання з теми «Літературна Луганщина». І хочу спитати Альону про  урок. Альоно, який вид роботи тобі сподобався найбільше.?

   Альона.  Мені дуже сподобалося працювати гуртом ,а тобі, Владе, якими  запамяталися однокласники на   уроці?

  Влад. Сьогодні на уроці  мені сподобалось, як мої однокласники декламували вірші,а тепер скажи,  Поліно, ти б  хотіла продовжити вивчати тему «Літературна Луганщина»?

  Поліна. Мені захотілося познайомитися вже не заочно , а очно з письменниками Луганщини;

  Учениця.  А можна задати питання гостям?

                     Складіть разом з нами  Синквейн.

                    Ключове   слово сьогоднішньої  теми-це ПОЕЗІЯ

                    Доберіть   2 прикметника, наприклад-    громадянська  , ніжна 

                     Доберіть 3 дієслова, наприклад-  читати, декламувати, кохати 

                    Складіть невелике речення -  Передавати  почуття хоч особисті, хоч громадянські

                     Доберіть синонім до слова-  вірші

    Діти. Дякуємо.

    Учитель. Молодці.   У вас на партах лежать оціночні листи, поставте бали за роботу на уроці , обговоривши з  однокласниками. Додатковий бал Овчаренко Поліні і Руденко Ірині за підготовлені презентації. Передайте мені ваші листи та щоденники  для виставлення оцінок.. На останнє я хочу звернутися до вас  такими словами:

 

                                        Не шукайте папороті квіти

                                        Серед опівнічної імли,

                                        А навчіться землю цю любити,

                                        На якій родились і росли.

                                                           Н. Погребняк

 

Я дякую вам за урок. Мені було дуже приємно сьогодні з вами працювати. Ви показали себе активними, творчими, креативними. З вашою допомогою  він був цікавим. Урок закінчений .  До побачення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

Информация о публикации
Загружено: 26 февраля
Просмотров: 2123
Скачиваний: 2
Костюкевич Ирина Ивановна
Прочее, 11 класс, Уроки
Скачать материал