І Осенняя онлайн-сессия «Повышение квалификации педагога» Подтвердить участие→
Конкурс разработок «Пять с плюсом» сентябрь 2020
Добавляйте свои материалы в библиотеку и получайте ценные подарки
Конкурс проводится с 1 сентября по 30 сентября

План-конспект урока английского языка и презентация в 8 классе по теме "Покупки"

Данный материал содержит разработку урока и презентацию по теме "Покупки" в 8 классе по УМК "Spotlight" с использованием технологии критического мышления.
Просмотр
содержимого документа

 

Урок

 по развитию критического мышления

через чтение в 8-м классе по теме «Shopping»

 

учитель высшей категории Кокурина Ирина Алексеевна

 

Цель: развитие умений чтения (умение критически оценить, осмыслить и самостоятельно применить новую информацию).

Задачи:

образовательные: 1. освоить новые лексические единицы по теме «Покупки, магазины»,

2. научиться вести разговор о разного рода магазинах,

3.  развивать умения, составляющие лингвистическую компетенцию (сопоставление языковых явлений в изучаемом и родном языках),

4. развивать компенсаторную и социокультурную компетенции.

  развивающие:      1. Развивать коммуникативные УУД (умения общения и взаимодействия, умение планировать свое речевое и неречевое поведение)

2. развивать познавательные УУД

3. развивать регулятивные УУД (умения целеполагания, планирования, самонаблюдения, самоконтроля и самооценки)

4. развивать умения смыслового чтения: умения прогнозировать содержание текста по иллюстрациям и заголовку

5. развивать воображение

  воспитательные: 1. Мотивировать к изучению иностранного языка

2.воспитывать нравственные ценности (культура психологического здоровья, полезного времяпрепровождения)

 

Оборудование: 1. SB Spotlight 8

2. text “Mall rats” from Across cultures by Elizabeth Sharman

3. CD с записью звуков торгово-развлекательного центра

4. компьютерная презентация

 

Ход урока

 

I. Стадия вызова. Evocation

 

Формулирование тематики текста и его основной идеи на основе иллюстрации и заголовка, актуализация имеющихся знаний. постановка обучаемыми индивидуальных целей в учебной деятельности.

  1. Have a look at the pictures. What can you see in them? What do they have in common? What is the topic of our lesson today?

Write down your associations  with this word in the form of a cluster (A basket of ideas)

 

A. T: have a look at the title, pictures, a dictionary entry. What do you think the text will be about? (good/bad aspects of shopping at a mall)

  1. T: listen to the sounds and imagine that you are at the shopping mall. Write down: Shopping mall sounds like/looks like … What are you doing?
  2. T: Why do you go to the  shopping malls ?
  3.  Filling the table Know/ Want to know/ Learnt

 

 

II. Стадия осмысления Realization

 

Получение нового знания, формирование понимания и систематизация знаний, соотнесение известного с новым. Освоение способа работы с информацией. Поддержка целей, поставленных на стадии Вызов.

 

  1. Match the words with their definitions: indoor skate park, bowling alley, movie theatre, ice cream parlor, food court, arcade, spar

 

1. The American name for a cinema.

2. A café that specializes in milk and ice cream products.

3. A place where you can go bowling.

4. An area where there are a lot of different restaurants and takeaways.

5. A place where you can relax, eg. in a pool, sauna or steam room.

6. A place where you can play on coin-operated games machines.

7. A place where you can skateboard.

 

  1. Reading the text (прием Зигзаг- работа в группах, три смены состава) +     complete the table

 

Who?

Why do they go to the shopping  mall?

Nancy

Spends time with friends, looks in the clothes shops, goes to the movie theatre, hangs out in the ice cream parlor, meets up with cute boys

The Kowalskis

Have special activities for kids, go to the bowling alley, eat at the food court, get the weekly groceries, go to the spa

Tyler

Plays the games in the arcade, checks out the latest DVDs and computer games, buys the latest sports clothes, goes to the indoor skate park

Connie

Looks in the designer shops and cosmetics, sees what’s new, enjoys a good atmosphere

 

  1. Filling the table INSERT
  2.  Filling the table Know/Want to know/Learnt

 

III. Стадия рефлексии.Reflection

 

Присвоение нового знания, создание целостного представления о предмете, расширение проблемного поля, постановка новых целей в учебной деятельности, работа по оценке и самооценке обучаемых в предмете (дополнение кластера, возврат к таблице «З-Х-У», вопросам)

  1. Pair work Thick questions(exchange your ideas)
  1. Why are teenagers called rats? Do you think the meaning is positive or negative?
  2. Do you find spending all your time at a mall exciting? Or would you rather do something different with your leisure time?
  1. Group work – “Six hats”
  2. Make up a cinquain on the topic of our lesson
  3. Ss’ assessment of their work at the lesson (It was interesting to know …, At the lesson I learnt ..., Now I can …).

 

 

IV. Home task. Give an argumentative answer to the question “Do you think shopping nowadays is an obsession? Why/why not” or make up a cinquain.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I N S E R T

Interactive, noting, system, effective, reading, thinking

 

 

Известно/ знал  V     другое мнение  --     новое/ интересно +    есть вопросы  ?

1.          V

 

 

 

2.

V

 

 

3.

 

 

V

4.

 

V

 

5.

V

 

 

6.          V

 

 

 

7.

 

 

V

8.           V

 

 

 

9.

 

V

 

10.

 

 

V

 

 

1

 

библиотека
материалов
Содержание слайдов
Номер слайда 1

Shopping: reading and vocabulary

Номер слайда 2

1. Evocation: стадия вызова

Номер слайда 3

What can you see? What do they have in common?

Номер слайда 4

A basket of ideas ( associations in the form of a cluster)Prediction based on the title of the text, pictures and a dictionary entry. Table “Know-want to know- learnt”

Номер слайда 5

2. Realization: стадия осмысления

Номер слайда 6

Match the words with their definitions (языковая догадка)

Номер слайда 7

Indoor skate park, bowling alley, movie theatre, ice cream parlor, spar, arcade, food court1. The American name for a cinema.2. A café that specializes in milk and ice cream products.3. A place where you can go bowling.4. An area where there are a lot of different restaurants and takeaways.5. A place where you can relax, eg. in a pool, sauna or steam room.6. A place where you can play on coin-operated games machines.7. A place where you can skate.

Номер слайда 8

Group Work: zigzug + complete the table{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Who?Why?Nancy. Spends time with friends, looks in the clothes shops, goes to the movie theatre, hangs out in the ice cream parlor, meets up with cute boys. The Kowalskis. Have special activities for kids, go to the bowling alley, eat at the food court, get the weekly groceries, go to the spa. Tyler. Plays the games in the arcade, checks out the latest DVDs and computer games, buys the latest sports clothes, goes to the indoor skate park. Connie. Looks in the designer shops and cosmetics, sees what’s new, enjoys a good atmosphere

Номер слайда 9

Come back to the table “Know- Want to know- Learnt

Номер слайда 10

3. Reflection: стадия рефлексии

Номер слайда 11

Thick questions. Why are teenagers called rats? Do you think the meaning is positive or negative?Do you find spending all your time at a mall exciting? Or would you rather do something different with your leisure time?

Номер слайда 12

Six Hats. White hat – give only facts about a shopping mall ( A shopping mall is a place where …, which has …)Yellow hat – give positive aspects of a shopping mall (A shopping mall is a great place for … )Black hat – give negative aspects of a shopping mall ( F shopping mall is a waste of time, money and stresstful)

Номер слайда 13

Six Hats. Red hat – express emotions associated with a shopping mall (I find it exciting, adventurous…)Green hat – give new ideas ( A shopping mall can be a perfect place for having a birthday party as …)Blue hat – give a summary ( All in all, it has both advantages and disadvantages. On the one hand, … On the other hand, …)

Номер слайда 14

Cinquain2 adjectives: fascinating, exciting3 verbs: spend, relax, have fun. A phrase: it’s got everything under one roofnoun: obsession

Номер слайда 15

Variative homework. Make up a cinquain. Give an argumentative answer to the question “Do you think shopping nowadays is an obsession? Why/Why not?”

Информация о публикации
Загружено: 3 февраля
Просмотров: 662
Скачиваний: 3
Кокурина Ирина Алексеевна
Английский язык, 8 класс, Уроки
Скачать материал