«Образовательные итоги 2019/2020» - практическая онлайн-конференция Подтвердить участие→
Конкурс разработок «Пять с плюсом» июнь 2020
Добавляйте свои материалы в библиотеку и получайте ценные подарки
Конкурс проводится с 1 июня по 30 июня

Конспект современного урока коми литературы с использованием ИКТ и ЭОР"И.А. Куратовлысь «Синтöм пöльö» кывбур велöдöм".

Данный урок составлен на основе раздела программы для 6 класса. Урок разработан на основе ТДМ с использованием ИКТ (урок опирается на презентацию в формате Microsoft Power Point, через которую учащийся получает информацию по теме урока) и ЭОР (ссылки на Интернет-ресурсы). Тип урока – урок открытия новых знаний.
Просмотр
содержимого документа

ЛИСТЫ И КОРНИ

Конспект современного  урока коми литературы с использованием ИКТ и ЭОР

«И.А. Куратовлысь   «Синтöм пöльö» кывбур велöдöм.

  1.  

ФИО (полностью)

Старцева Эльвира Александровна 

  1.  

Место работы

МОУ «СОШ» с. Большелуг

  1.  

Должность

учитель  коми  языка и литературы

  1.  

Предмет

Коми литература

  1.  

Класс

6

  1.  

Тема и номер урока в теме

«И.А. Куратовлысь «Синтöм пöльö» кывбур велöдöм», № 2

7. Целеполагание:

Дать возможность учащимся самостоятельно добывать знания в ходе ознакомления с новым материалом: определять проблемную ситуацию, находить пути ее решения, составлять алгоритм действий, систематизировать и обобщать изученный материал; развивать умение прогнозировать, сравнивать, выделять главное, анализировать; создать условия для работы в группах, с целью воспитания взаимовыручки и сотрудничества.

 

  1. Цель урока: Создание условий для выразительного исполнения стихотворения   И.А. Куратова «Синтöм пöльö»», совершенствование  навыка анализа поэтического текста,  внимания  к поэтическому слову.

9.     Задачи:

- обучающие: организация деятельности для освоения новых знаний, выявление человеческих  достоинств (вербализация  своих ощущений, чувств, эмоций);

-развивающие: развитие творческой активности учащихся; обогащение словарного запаса языка, содействие формированию навыков сотрудничества.

-воспитательные:  воспитание осознанной потребности в знаниях; содействие формированию навыков сотрудничества, воспитание чувства ответственности за свой труд и уважение к чужому труду.

10.Тип урока: урок  открытия новых знаний в технологии деятельностного метода.

  1. Формы работы учащихся: фронтальная, групповая, парная, индивидуальная.
  2. Межпредметные связи: Коми кыв, коми литература, краеведение, искусство.
  3. Необходимое техническое оборудование: проигрыватель, компьютер, мультимедийный проектор,  экран, презентация, учебник, таблица, буклет – инструкция,  лист самооценки.
  4. Ресурсы: Лимерова В.А. Коми литература: 6-öд класслы велöдчан да лыддьысян небöг.-Сыктывкар: ООО «Анбур», 2016.

Пояснительная записка:

Урок составлен на основе раздела программы для 6 класса. Урок разработан на основе ТДМ с использованием ИКТ (урок опирается на презентацию в формате Microsoft Power Point, через которую учащийся получает информацию по теме урока) и ЭОР (ссылки на Интернет-ресурсы). Тип урока – урок открытия новых знаний. Основной принцип работы на уроке - «учусь»: учусь учиться, учусь находить проблему, учусь выдвигать гипотезы, учусь составлять алгоритм, делать выводы, давать самооценку своей деятельности. На разных этапах урока переплетаются виды УУД: личностные, познавательные, регулятивные, коммуникативные. Использованы тексты этнокультурного характера: знакомство с поэтом, его литературными персонажами.  Материал подобран с учетом возрастных особенностей детей.

 

Конспект урока

Этап урока

№ слайда

Ход урока

Деятельность учителя

Деятельность ученика

Время

1

Мотивирование к учебной деятельности

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

-Видза оланныд! Видзöдлöй öта- мöд вылад да шоныда  нюммуннöй. Кутшöм тiян настроение?

А вайö нöшта сійöс  лэптам. Та могысь ме висьтала  сёрникузялысь заводитчöмсö, а тi сiйöс  помалöй  МЕДСЯ БУР  öтвылысь шуöмöн. Гöгöрвоана? Сiдзкö,  заводитам:

- Талун öтлаын ми ставöн – тайö (медся бур).

- Синъяс югъялöны ставлöн – тайö (медся бур).

- Школа восьтіс ассьыс öдзöс – тайö (медся бур).

- Уджавны ми зiля кутам – тайö  (медся бур).

 

Кутшöм  тi молодечьяс!   Вöлись аддза тіян чужöмысь шоныд нюмъяс. А кыдзи позьö тöдмавны мортлысь сьöлöмкылöм?  Ме тiянлы öнi петкöдла öти портрет. Видзöдлöй сы вылö (петкöдлö Иван Алексеевич Куратовлысь  портрет, но оз висьтав гижысьлысь  нимсö)  да висьталöй, кутшöм настроение тайö мортлöн? Мый серти сійö тыдалö? Кодi сiйö профессия серти? Правильнö, тайö Иван Алексеевич  Куратов-коми литературалы подув пуктысь.

 

- Вайö öтвылысь тöдмасям поэткöд.

(Öти велöдчысь петö  дöска дорö да висьталö неыджыд  юöр И.А. Куратов  йылысь, кодöс дасьтöма öтуввез отсöгöн (https://infourok.ru/user/starceva-elvira-aleksandrovna)

 

-проверка готовности к уроку;

-создание благоприятного психологического климата;

 

- приветствует учащихся, проверяет готовность к совместной деятельности.

-самоопределение (Л);

- смыслообразование (Л);

- внутренняя позиция школьника (Л);

- учебно-познавательная мотивация (Л);

- планирование учебного сотрудничества (К)

 

 

 

5 мин

2

Актуализация и фиксирование индивидуального затруднения в пробном учебном действии

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

-Видзöдлам жö, кутшöм гижöдъяс эмöсь И.А. Куратовлöн миян велöдчан небöгын  («Синтöм пöльö» да «Пöч» кывбуръяс).

 Öтув тіянкöд кывзам «Синтöм пöльö» кывбур .

(Челядь кывзöны грампластинка, кытчö гижöма артистлысь кывбур лыддьöмсö)

-Öні ті асьныд лыддьöй  кывбурсö  параясöн.

(Лыддьöм бöрын)

-Ставыс –ö тіянлы гöгöрвоана? 

(Челядь висьталöны, мый текстын эмöсь гöгöрвотöм кывъяс)

-Да, медводз миянлы синмö шыбитчö «валок»  кыв.

Валок-пуысь вöчöм ва видзан пельса.

- Кыдз ті пасйинныд, кывбурын нöшта мукöд  гöгöрвотöм кывъяс эмöсь.  Кытысь ми вермам корсьны тöдтöм кывъяслысь  вежöртассö? (нинкöм-лапти  кöм, лок-ыджыд, некымын ведра тöрöда дозмук, гор-шы)

 (Велöдчысьяс вочавидзöны, мый позьö аддзыны кывкудйысь либö  öтуввезысь:  http://dict.fu-lab.ru/

 

 

 

- создать условия, чтобы учащиеся получили конкретное представление об основной идее изучаемого вопроса

- мотивационная основа учебной деятельности (Л);

- смыслообразование (Л);

-анализ, синтез, сравнение, обобщение (П);

-структурирование знаний (П);

-извлечение необходимой информации из прочитанных текстов (П);

-смысловое чтение, осознанное и произвольное построение речевого высказывания в устной речи (П,К);

- построение логической цепи и рассуждения (П);

- достаточно полное и точное выражение своих мыслей в соответствии с задачами и условиями коммуникации (К);

- формулирование и аргументация своего мнения и позиции в коммуникации (К);

- учёт разных мнений, координирование в сотрудничестве разных позиций (К);

4 мин

3

Выявление места и причины затруднения

Слайд

- Кыдз ті чайтанныд, кутшöм кад серпасалöма кывбурын?

(Велöдчысьяс  висьталöны, мый  сэні гижсьö важся кад йылысь).

-Коді кывбурас  медшöр геройыс? (Синтöм пöльö).

 - Кыдз ті чайтанныд, кутшöм вöлöма синтöм пöльö, мый сійö вöчлывлöма?

(Велöдчысьяс та вылö вочавидзöны зэв дженьыда, сы вöсна мый эз на гöгöрвоны кывбурсö)

- А кöсъянныд – ö тi тöдмавны унджык  тайö пöль йывсьыс? (Да)

-Сідзкö, миян  мог:   пыдіджыка тöдмасьны кывбурса герой  характерöн да корсьны  гижöдысь  мича кывъяс да сёрникузяяс, кодъяс отсöгöн поэт  петкöдлöма пöльсö.

 

- учебно-познавательный интерес (Л);

- смыслообразование (Л);

- анализ, синтез, сравнение, обобщение (П);

- подведение под понятие (П);

- определение основной и второстепенной информации (П);

-подготовка и формулирование проблемы (П);

- учёт разных мнений, координирование в сотрудничестве разных позиций (К);

- формулирование и аргументация своего мнения и позиции в коммуникации (К);

2 мин

4

Построение проекта выхода из затруднения (цель и тема, способ, план, средство)

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Кыдз ті думайтанныд, мый йылысь  ми кутам сёрнитны урок вылын? (И.А. Куратовлöн «Синтöм пöльö» кывбур йылысь)

- Гижам талунъя кадпас да тема: ««И.А. Куратов. «Синтöм пöльö» кывбур».

- Мый ми кутам вöчны  водзö урок вылын? (Велöдчысьяс вочавидзöны, мый кутам сёрнитны сы йылысь,  кыдзи   сяммö синтöм пöльö  не сöмын овны синтöг, но и  вöчасьны).

-Мый ми тіянкöд кужам да вермам, медым пöртны олöмö могъяснымöс? (Мичаа лыддьыны кывбурсö, вочавидзны юалöмъяс вылö).

 

 

 

Определение темы урока, постановка цели и задач урока, осознание и принятие их учащимися.

О чем мы будем говорить на уроке?  Какие цели стоят перед нами на сегодняшнем уроке?

- самоопределение (Л);

- постановка познавательной цели (П);

- познавательная инициатива (Р);

- планирование, прогнозирование (Р);

- построение логической цепи рассуждения (П);

- построение речевых высказываний (П);

- выбор наиболее эффективных способов решения задач (П);

- планирование учебного сотрудничества (К);

 

3 мин

5

Реализация построенного проекта

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

- Ті пасйинныд, мый синтöм пöльö уджалö. А мыйла пöльö уджалö кималасöн? Кыдзи артмöма кималасöн кывйыс? (Пöльыс синтöм, оз аддзы, быть лоö уджавны киöн малалöмöн, видлалöмöн, «кималасöн»).

-Кытысь тыдалö, мый синтöм пöльö  зіль морт? Кутшöм кывйöн тайöс висьталöма?

(«Пыр уджалö тай ньöжйöник». Уджалö пыр, уна, дыр, ёна).

Проблемнöй юалöм (кык чукöрлы):

 

- Мыйла зіль морт йылысь шуöма: «Уджалö тай ньöжйöник?» Зіль морт  öд уджалö тэрыба? (Синтöг, аддзытöг зэв сьöкыд уджавны, тэрыбасö кималасöн он вермы).

 

 

Юалöмъяс

 

Кыдзи ті думайтанныд, пöльöыс том дырйиыс аддзыліс эз синъяснас? Кутшöм кывйöн пасйöма та йылысь?

 

Кыдзи гöгöрвоанныд  «Сöмын пельöс сылы колö?»  сёрникузя.  Кутшöм «пельöс» йылысь мунö сёрниыс?

 

Кыдзи гöгöрвоанныд  «оз сьöктöд асöн некодöс» кывтэчас?

 

Кутшöм черта тыдовтчö пöльöлöн, мый сійö синтöг вермö уджавны ичöт пельöсын, оз ёна ёгöсьт керкасö?

 

Мый йылысь гижö Куратов «нинкöмöдас» кывнас?

 

Кокни  абу вöчны пуысь ва пельса?

 

Кутшöмöсь артмöны дозмукъясыс пöльöлöн?

 

Автор гижö: «Оз вöч сійö кыдзи сюрас». Кыдзи гöгöрвоанныд тайöс?

 

Кытысь тыдалö, мый пöльö  аслас вöчантор дінас требовательнöй? Оз кыдзи сюрö вöч?

 

Дозмукыс кö потас, мый керö пöльö?

 

Мыйла пöльö олö сёрниттöг?

 

Бур али омöль тайö?

 

Уна-ö сійö корö валок вöчöмысь?

 

Мыйла «став грезд» пöрысь пöльööс тöдö?

 

Кутшöм  бур чертаяс эмöсь пöльöлöн?

 

 

 

Юалöмъяс

Вочакывъяс

 

Кыдзи ті думайтанныд, пöлöыс том дырйиыс аддзыліс эз синъяснас? Кутшöм кывйöн пасйöма та йылысь?

Том кадö сійö аддзыліс. Та йылысь висьталö «важöн» кыв (медводдза строфа)

Кыдзи гöгöрвоанныд  «Сöмын пельöс сылы колö?»  сёрникузя.  Кутшöм «пельöс» йылысь мунö сёрниыс?

Места колö. «Пельöс» кыв улас гöгöрвоам места.

Кыдзи гöгöрвоанныд  «оз сьöктöд асöн некодöс» кывтэчас?

Синтöм пöльö ачыс на уджалö, аслыс перйö кынöмпöт.

Кутшöм черта тыдовтчö пöльöлöн, мый сійö синтöг вермö уджавны ичöт пельöсын, оз ёна ёгöсьт керкасö?

Сійö öккуратнöй.

Мый йылысь гижö Куратов «нинкöмöдас» кывнас?

Нинкöмöдас-кыас нинкöм сылы (лапти), коді корас.

Кокни  абу вöчны пуысь ва пельса?

Зэв сьöкыд, колö ыджыд сямлун, мед артмис бур пельса, да нöшта синтöг уджалігöн.

Кутшöмöсь артмöны дозмукъясыс пöльöлöн?

Ёнöсь, бурöсь, лы кодьöсь.

Автор гижö: «Оз вöч сійö кыдзи сюрас». Кыдзи гöгöрвоанныд тайöс?

Оз вöч омöля, сідз-тадз; старайтчö, зільö.

Кытысь тыдалö, мый пöльö  аслас вöчантор дінас требовательнöй? Оз кыдзи сюрö вöч?

Сійö ачыс медводз видлö пыр. Тöдмалö валоксö, эз-ö пот , абу-ö омöль артмöма.

Дозмукыс кö потас, мый керö пöльö?

Мöдöс вöчö.

Мыйла пöльö олö сёрниттöг?

Öтнас олігöн велалöма тадзсö: этша сёрнитны, а пыр уджавны.

Бур али омöль тайö?

Бур. Уна сёрниысь , больгöмысь пöльза абу.

Уна-ö сійö корö валок вöчöмысь?

Сійö нинöм оз кор.

Мыйла «став грезд» пöрысь пöльööс тöдö?

Быдöнлы вöчалö дозмукъяс.

Кутшöм  бур чертаяс эмöсь пöльöлöн?

Зільлун, ыджыд сям, киподтуй, авъялун, мывкыдлун

 

Кывкöртöд:

-Да. Татшöмöн и колö лоны быд мортлы. Ставсö вöчны сьöлöмсянь. Татчö и велöдö Иван Алексеевич Куратов кывбурнас.

 

- создать условия, чтобы учащиеся получили конкретное представление об основной идее изучаемого вопроса

- нравственно-этическое оценивание усваиваемого содержания (Л);

-осознание ответственности за общее дело (Л);

- следование в поведении моральным нормам и этическим требованиям (Л);

- анализ, синтез, сравнение, обобщение, классификация (П);

- выдвижение гипотез и их обоснование (П);

- познавательная инициатива (Р);

- поиск необходимой информации (П);

- установление причинно-следственных связей, доказательство (П);

- формулирование и аргументация своего мнения  и позиции к коммуникации (К);

- учёт разных мнений , координирование в сотрудничестве разных позиций (К);

- достижение договоренностей и согласование общего решения (К);

- управление поведением партнера (К);

- адекватное использование речевых средств для решения коммуникационных задач (К)

7 мин

6

Первичное закрепление с проговариванием во внешней речи

Слайд

- Сiдзкö, тайö удж вöчöм бöрын мый тi  верманныд шуны автор йылысь. Кыдзи гижöма медводдза коми поэт И.А. Куратов?

(И.А. Куратов гижöма мича, стöч, образнöй кывйöн)

-А öні быд котыр  бöрйö торъя  строфаяс, кöні петкöлöма синтöм пöльööс пыдди пуктöм сиктса йöзöн да лыддьö колана ног мукöдлы.

(Артмő челядьлőн аслыссяма диагностика (прослушивание), кодi кужас колана ног аддзыны да лыддьыны торъя шуöмъяссö)

- определить, как усвоен новый материал, устранить пробелы в его понимании

- контроль (Р);

- коррекция (Р);

- самостоятельный учёт установленных ориентиров действия в новом учебном материале (П);

- построение речевых высказываний (П);

- планирование учебного сотрудничества (К);

6 мин

7

Самостоятельная работа с самопроверкой по эталону

Слайд

-Дона челядь, медым нöшта öтчыд стöчмöдны И.А. Куратовлысь стöч, дженьыд, образа гижанногосö, уджыштам асшöра: быдöн ті асланыд котырын вöчанныд  лексика боксянь торъя  удж:

-медводдза котыр казьтыштö, мый сэтшöмыс  омоним да корсьö текстысь колана видлöгсö 

(9-öд строфа-«сьöм оз аддзыв некодсянь»-тані «сьöм» кыв улас гöгöрвосьö деньга, а оз чери сьöм)

-мöд котыр корсялö кывбурысь синтöм пöль кывлы  синоним рад (пöльö, 80 вося морт, ачыс, сійö, пöрысь пöль, пöрысь).

- Прöверитам уджнымöс: лыддям  ассьыным пасйöдъяс, кывзысьяслы  кö мыйкö абу  гöгорвоана, стöчмöдöм могысь лöсьöдам  ёртъяслы юалöмъяс.

Юалöм: Мыйла Куратов шуö: «Сьöм оз аддзыв некодсянь»? Вермис эз пöль аддзыны сьöмсö? Кутшöм синоним вермас лоны? (Сьöм эз вайны, эз сетны).

-Молодечьяс! И найö, кодъяс уджалісны которын, и сійö, коді кужис сетны колана юалöм да вайöдны аргумент.

- формирование навыков;

- проверить знания учащихся 

- анализ стихотворения, сравнение, обобщение, классификация (П);

- самостоятельный учёт выделенных ориентиров действия в новом учебном материале (Р);

- познавательная инициатива (Р);

-осуществление самоконтроля по результату и по способу действия (Р);

 

8 мин

8

Включение в систему знаний и повторение

Слайд

- Челядь, вот ми тіянкöд видлалім «Синтöм пöльö» кывбур, вöчим торъя кывкöртöд, мый  И.А. Куратов этша, дженьыд шуöмöн кужис стöч петкöдлыны гижöдлысь мöвпсö.

- И.А. Куратов гижö купеч и «быдса сарапанъяс» йылысь? Кодъясöс гöгöрвоам «быдса сарапана» улас? (Сім пöч и гöрд рожабана нывбабаясöс).

-Мыйла тадзи гижöма? (Шуöма образнöя: том нывъясöс шуöма гöрд чужöмаöн, а пöрысьясöс вижöдöм, сьöдöдöм, сім чужöмаöн).

-Вайö орччöдам, кыдзи Куратов гижö купеч и «быдса сарапана» йылысь. Мый найö керисны? (Купеч «вайлывліс», а быдса сарапана –«вайö»)

-Да, тайö кадакывъяснас автор висьталö зэв унатор йылысь. Купеч «вайлывліс», сідзкö, шочиника, а «сарапанаыс» вайö унаысь, тшöкыда, быд лун. Сёйны-юны пöльöлы колö быд лун. Грездса йöз отсалöны пöрысь мортлы, бур вылö мынтöны. Тайö мöвпсö автор нöшта пасйö зэв мича сёрникузяöн. Корсьöй бöръя строфасьыс. Коді аддзис?

(«Сідз пöрысь овны аддзö синтöгыс»)

Вот и воим тіянкöд медвына  кывкöртöдöдз:

-Кöть и пöльö нинöм оз аддзы, И.А. Куратов оз гиж, мый овны вермö, овны кужö, а гижö «овны аддзö». Тайö кывнас поэт вöчö кывкöртöд, мый пöрысь морт аслас зіль уджöн, ыджыд сямöн аддзис олöмсö, вöлі колана мортöн.

 

- закрепить в памяти учащихся полученные знания

-нравственно-этическое оценивание усваиваемого содержания (Л);

- поиск и выделение необходимой информации в парах (П);

- умение структурировать знания (П);

5 мин

9

Рефлексия учебной деятельности на уроке (итог)

 

Слайд

- И сiдз, ми воöдчим пуктöм могъясöдз? (Да)

- Мый ті тöдмаллінныд выльторсö?

-Пöртсис-ö тіян ас водзаныд сувтöдöм могныд?

 

-Дона велöдчысьяс, ми  нин тiянкöд тöдам, мый сэтшöмыс синквейн. А кужанныд-ö тi дасьтыны параясын схема отсöгöн  либö аддзыны öтуввезысь   татшöм сяма синквейн, медым лöсялiс миян темалы?

https://multiurok.ru/id62032764/files/?act=addfile

(Да, Синквейн – тайö неыджыд формаа, рифматöм кывбур, кодi артмöма 5 визьысь да нуö ас пытшкас колана информация). 

Челядь артмöдöны параясöн синквейн.

-Öнi помалöй сетöм серникузяяссö:

1. Меным кажитчис талунъя урок вылын, сы вöсна мый…

2. Меным урок вылын вöлi сьöкыд, сы вöсна мый…

 3. Ме гöгöрвои, мый…

4. Ме ог вöлi тöд, мый…

-Висьталöй меным, тiянлы кажитчö, кор тiянöс ошкöны? Вайö  и  тi асьныд видланыд ошкыштны öта-мöдныдтö урок вылын уджалöмысь. Тöд вылö уськöдöй, кыдзи уджалiнныд, кодлöн мый артмис, кодi мыйöн öта-мöдлы отсалiс. Ошкыны колö мортсö стöч уджысь. Гöгöрвоана?

 

Гортса удж: 

-А ноко,  кодi тіян пиысь  медся сюсь, кодi висьталас, мый ми эгö удитöй прöверитны урок вылын?

Молодечьяс! Тi быдöн пасйылiнныд текстын паныдасьысь тöдтöм кывъяс. Найöс гижанныд  тетрадяныд да корсянныд гöгöрвоöдöмъяссö.

А нöшта бöръянныд  «Синтöм пöльö» кывбурысь медся  кажитчана юкöн да висьталанныд юр вежöрысь мöд урок вылын.

 -Та вылын урок ромасис. Аттьö быдöнлы бура уджалőмысь. Аддзысьлытöдз!

- дать анализ и  оценку успешности достижения цели

- внутренняя позиция школьника (Л);

- самооценка на основе критерия успешности (Л);

- рефлексия способов и условий действия (Л);

- адекватное понимание причин успеха/неуспеха в учебной деятельности (Л);

-контроль и оценка процесса и результатов деятельности (П);

- формулирование и аргументация своего мнения (К)

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

Информация о публикации
Загружено: 22 мая
Просмотров: 33
Скачиваний: 0
Старцева Эльвира Александровна
Родной язык и литература, 6 класс, Уроки
Скачать материал