Комбинаториканың негізгі ұғымдары мен ережелері

Оқушы: -комбинаторика элементтерітақырыбынаберілгенесептердішешужолынтаңдайды. - комбинаторика тақырыбынаберілгенесептердіңшығарыпжәнесауаттытілдетүсіндіреді. Бөлімбойынша лексика және терминология: натурал сандар, комбинаторика, орналастыру, теру, алмастыру элемент, топ саны, факториал. Диалогқа/жазылымғақажеттітіркестер: Комбинаториканыңережелерінқолданаотырыпөрнекқұрамыз; берілгенесептіңшешімі; факториал, көбеткішкежіктеу, бөлшектердіқысқарту, п!-дыкөбейткіштергежіктеңіз.
Скачать материал
Просмотр
содержимого документа

Қысқа мерзімді жоспар

 

Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы:

Комбинаторика элементтері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні: АбильдинаБағдатКуатовна

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Комбинаториканыңнегізгіұғымдары мен ережелері

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

9.3.1.2 санның факториалы анықтамасын білу

Сабақтыңмақсаты

Барлығы:Комбинатроиканың негізгі ұғымдары мен ережелерін білу;п! шығару.

Басым бөлігі: Санның факториалы анықтамасын біле отырып,сандарға амалдар қолдана алу

Кейбірі: Комбинаторика элементтері тақырыбын бөлшектерді қысқарту және теңдеуді шешудеесептерді пайдаланып,шығара алу

Бағалаукритерийі

Білімалушы:

- санның факториалы анықтамасынбіледі; п! шығарады;

- санның факториалы анықтамасынбілеотырып, сандарғаамалдарқолданаалады;

-комбинаторика элементтерітақырыбынбөлшектердіқысқартудажәнетеңдеудішешудеесептердіпайдаланап, шығараалады

Тілдікмақсаттар

 

Оқушы:

-комбинаторика элементтерітақырыбынаберілгенесептердішешужолынтаңдайды.

- комбинаторика тақырыбынаберілгенесептердіңшығарыпжәнесауаттытілдетүсіндіреді.

Бөлімбойынша лексика және терминология:  натурал сандар, комбинаторика, орналастыру, теру, алмастыру элемент, топ саны, факториал.

Диалогқа/жазылымғақажеттітіркестер:

Комбинаториканыңережелерінқолданаотырыпөрнекқұрамыз; берілгенесептіңшешімі; факториал, көбеткішкежіктеу, бөлшектердіқысқарту,  п!-дыкөбейткіштергежіктеңіз.

Құндылықтарға баулу

Сабақ барысында бірі-біріне сыйластық таныту, тапсырмаларды орындау кезінде жауапкершілікті сезіну, өз ойын ашық айта білу

Пәнаралықбайланыс

Математикалық сауаттылық

Алдыңғы білім

 

Комбинаториканыңнегізгіұғымдары мен ережелері

 

Сабақбарысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

Ұйымдастырукезеңі

Мұғалім оқушыларды қарсы алады, амандасады. Сыныптағы оқушы санын түгендейді.

«Фигуралар» әдісіарқылы  оқушыларды 4 топқа біріктіру мақсатында 4 түрлі фигуралар ұсынылады. Бірдей фигура  таңдаған оқушылар 1 топта жұмыс атқарады.

Өтілген тақырыпты қайталау.

1 тапсырма. Санның факториалын табу. «Пазл» әдісі.Жылдамдық бойынша саралау.

Санның факториалын жылдам есептеу мақсатында Learningapps бағдарламасында берілген тапсырманы орындайды. Берілген мысалдарға дұрыс жауап бере отырып пазлды құрайды.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

ҚБ:Мұғалімнен ауызша кері байланысбереді.

Тапсырманы дұрыс орындаса, сурет пайда болады. Психологиялық ахуал туғызу мақсатында суретте оқушыларға бір-біріне жақсы тілек айту ұсынылады.

Сабақтың максаты анықталады

 

 

 

Фигуралар

 

 

 

Learningapps платформасы

https://learningapps.org/display?v=p8vjy1ub519

 

Сабақтың ортасы

 

Тақырыпты бекіту.

ЖЖ. 2 тапсырма. Комбинаториканың негізгі бөліктернің ерекшелерін анықтау. Дерек көзі бойынша саралау.

«Мағынаны тану» әдісі

Мақсаты: Санның факториалы анықтамасын біле отырып,сандарға амалдар қолдану; топтар санын анықтау мен факториалға есеп шығару дағдыларын қалыптастыру

Іс-әрекет: жаңа тақырыпты толықтырады, көрнекілік арқылы көрсетеді

 

Факториал: 4! = 1 ∙ 2 ∙ 3 ∙ 4    

 

критерий

дескриптор

Комбинатроиканың негізгі ұғымдары мен ережелерін біледі

 

орналастыру, алмастыруғ теру формулаларын нақтылайды

санның факториалын табады

орналастыру, алмастыруғ теру формулаларының айырмашылығын табады

ҚБ: Өзін-өзі бағалайды. Дұрыс жауабы интерактивті тақтада көрсетіледі.

 

3 тапсырма.Комбинаторикаға берілген есептерді шығару. Тапсырма бойынша саралау.

Топтық жұмыс. «Білімдарлар әдісі» Әр топқа А, В деңгейіндегі есептер беріледі. Есеп шығару барысында тиімді тәсілді анықтайды. Берілген есептерді шығарады. Постер қорғайды.

I, ІІІ топ: 

 

A деңгейі:

1.5!+4!      2.6!/3!

Вдеңгейі:

1. 7!-5!/4!

2. 6!/8!

II, IV топ:

A деңгейі:

1. 2!+3!

2. 8!/4!

В деңгейі:

1. 80!/79!+59!/58!

2.7!/5!

ҚБ:Топ арасында дескриптор бойынша кері байланыс.

 

4-тапсырма. С деңгейі

Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту үшін бөлшектерді қысқарту және теңдеуді шешудіесептеп шығарады

1.

 

2.=3

 

критерий

дескриптор

комбинаторика элементтері тақырыбын бөлшектерді қысқартуда және теңдеуді шешуде есептерді  пайдаланап, шығара алады

(п+1)!көбейткішке жіктейді

Қысқартуды орындайды

Теңдікті орындайды

Белгісіз айнымалыны табады

 

ҚБ:Жұпта дескриптор бойынша бірін-бірін бағалайды.

 

Таратпа қағаздар

 

Оқулық. «Алгебра» 9-сынып Ә.Н.Шыныбеков 2018

«Атамұра» баспасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/algebra/kombinatorika-yqtimaldyqtar-teoriyasynyng-ehlementteri/lesson/kombinatorika-formulalarynyng-yqtimaldyqtar-teoriyasynda-qoldanyluy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Алебра 9класс

\Элементы комбинаторики,

Статистики и

Теории вероятностей\

Комбинаторные

задачи

 

 

Сабақтың соңы

 

Сабақты қорытындылау

Үй тапсырмасы.

№ 2,11, 2,12 есептерді шығару.

 

Рефлексия.«Табыс ағашы»әдісі

Оқушыларға жасыл, сары, қызыл түсті стикер және ағаш мүсіні таратылады.

Жасыл – менің білгенім көп болды

Сары – қиындықтар болды

Қызыл – қателер көп болды

 Әр оқушы өз ағашын  сәйкес жапырақтармен безендіреді. Қалаулары бойынша жапырақтарға өздерін толғандырған мәселе мен қиындықтарын  жазуларына  болады.

«Алгебра» 9-сынып Ә.Н.Шыныбеков 2018

«Атамұра» баспасы

 

 

Стикер, ағаш мүсіні

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

 

Сабақтың мақсатына жету үшін әр оқушының индивидуалды қажеттілігін қанағаттандыру үшін дерек көзі бойынша, жылдамдық, қолдау көрсету, тапсырма бойыншадифференциация түрлері қолдану жоспарланды. Мұғалім дифференцияның «дерек көзі» түрі оқушылардың өткен тақырыптағы білімін нақтылау кезінде қолданады. «Жылдамдық» әр тапсырманы орындау барысында қажет болады. Топта жұмыс жасаған кезде мотивациясы жоғары оқушы топ мүшелеріне қолдау көрсетеді. Мұғалім есептер шығару барысында қиындықтар пайда болған кезде оқушыларға қолдау көрсетеді. Тапсырма бойынша дифференциациялау сынып оқушаларының барлығының жұмыс атқаурын қамтамасыз етеді. Яғни, А, В, С деңгейлеріндегі тапсырмаларды орындайды.

Оқушылардың ақпаратты меңгеруі үшін критерии мен дескрипторлар жасақталды. Өткен тақырыпты қайталау кезінде «Пазл» әдісі қолданылады. Бұл жерде мұғалімнің ауызша кері байланысы болады. «Мағынаны тану» әдісті қолдану кезінде оқушылар дескриптор бойынша өзін-өзі бағалайды. Деңгейлік тапсырмалар орындау барысында әр жұпта бірін-бірі бағалап коментарий айтыды.

 

Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында оқушылар сабақ басында бір-біріне жылы лебіздерін жеткізеді. «Пазл», «Мағынаны тану » диаграммасы,  және «Табыс ағышы» атты оқытудың белсенді тәсілдері қолданылады.

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Информация о публикации
Загружено: 24 февраля
Просмотров: 4754
Скачиваний: 15
Мурат Ботакоз
Геометрия, 9 класс, Уроки